Kraj vyplatí další finance za odlov přemnožené černé zvěře

Kraj vyplatí další finance za odlov přemnožené černé zvěře.

Lov přemnožené černé zvěře, především prasat divokých, se stal klíčovou otázkou pro udržení ekologické rovnováhy a ochranu zemědělské produkce. Počty těchto zvířat v posledních letech strmě rostou, protože přírodní prostředí ani činnost člověka nejsou schopny tento nárůst přirozeně regulovat.

Karlovarský kraj vyhlásil v dubnu loňského roku Program na snížení počtu černé zvěře na území Karlovarského kraje. Ve druhé vlně žádostí vyplatí lovcům více než 1,4 milionu korun.     

„Naší snahou je motivovat myslivce pomocí finanční odměny k odlovu přemnožené černé zvěře, která působí značné škody na majetku a mnohdy ohrožuje zdraví obyvatel. Nyní tedy vyplácíme další část dotací takzvaného zástřelného. Tím ale naše práce nekončí. Chceme získat informace od starostů měst a obcí, jestli se situace s výskytem divokých prasat zlepšila, případně zjistit, která území jsou v tomto směru nejvíce problematická,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí a energetiky Jan Vrba.

Dotace se poskytuje na odlov minimálně tří kusů černé zvěře a činí tisíc korun za kus prasete divokého uloveného na území Karlovarského kraje. Žadatel může podat maximálně tři žádosti, z toho nejvýše však jednu za čtvrtletí. Příjem žádostí za období červenec-září byl ukončen 10. října, 74 žádostí splnilo veškeré podmínky dotačního programu.    

Termín pro podání žádostí za úlovky evidované od 1. října do 31. prosince 2024 je od 1. do 10. ledna 2025 do 16:00 hodin.    

Přemnožení a jeho dopady

Prasata divoká jsou vysoce adaptabilní a plodná zvěř. Výrazně jim prospívá mírnější klima a častý přístup k potravě, kterou jim nabízí moderní zemědělství. Přemnožení těchto zvířat způsobuje škody na zemědělských plodinách, případně na lesní vegetaci, kde černá zvěř rozrývá půdu a likviduje mladé stromky.

Další závažný problém představuje šíření nemocí, jako je africký mor prasat, který ohrožuje jak divoké populace, tak domácí prasata. Tyto problémy mají nejen ekologické, ale také ekonomické dopady, které zatěžují jak myslivecké spolky, tak zemědělce.

Regulace populace lovem

Lov je významným nástrojem regulace populace černé zvěře. Pravidelně organizované odstřely, které se řídí mysliveckými plány, pomáhají snižovat počty prasat divokých na úvnoů, který je příroda schopna udržet bez vážnějších negativních dopadů. Současně je třeba dbát na udržování rovnováhy, aby nedošlo k nadměrnému oslabení populace, které by mohlo negativně ovlivnit biodiverzitu.

Techniky a etika lovu

Moderní myslivost využívá technologie, jako jsou termovizní přístroj, noční vidění nebo elektronické vábničky, které zvyšují úspěšnost lovu a minimalizují utrpení zvířat. Klíčové je ale důraz na dodržování etických principů, kdy by lov měl být prováděn zkušenými myslivci s respektem k přírodě.

Spolupráce mezi myslivci a zemědělci

Pro efektivní regulaci černé zvěře je nezbytná spolupráce mezi myslivci a zemědělci. Zemědělci mohou například upravit pěstování plodin, které nejsou pro prasata atraktivní, nebo využívat ochranné ploty a jiná opatření. Myslivci zase mohou provádět intenzivnější lov v období, kdy je zvěř nejaktivnější.

Lov přemnožené černé zvěře je nezbytným nástrojem pro ochranu krajiny, zemědělství i přírodní rovnováhy. Přístup k této problematice by měl být zodpovědný, udržitelný a založený na spolupráci mezi všemi zainteresovanými stranami. Jedině tak lze dosáhnout rovnováhy mezi člověkem a přírodou.

REDAKCE / Zdroj: Karlovarský kraj

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře