Karlovy Vary budou letos investovat 20 milionů korun do oprav Alžbětiných lázní.
Kromě dotace na provoz Alžbětiných lázní chtějí Karlovy Vary letos uvolnit i peníze na opravy a drobné investice, které by měly vést ke snížení nákladů. Celkem by mělo jít o 20 milionů korun.
Karlovy Vary se v letošním roce chystají investovat významné finanční prostředky do oprav a modernizace Alžbětiných lázní. Město plánuje uvolnit celkem 20 milionů korun, které budou využity nejen na údržbu a rekonstrukci historického objektu, ale také na drobné investice, jež by měly přispět ke snížení provozních nákladů.
První část, zhruba pět milionů korun už město akciové společnosti, která je v majetku města, poskytlo na náklady s reorganizací prostor v památkově chráněné budově. Také letos město počítá s příspěvkem na provoz, i když doufá, že se bude postupně snižovat, uvedl náměstek primátorky Karlových Varů Miroslav Vaněk (hnutí Karlovaráci).
Peníze na opravy a investice do úspor schválilo město poté, co se vloni rozhodlo, že si budovu Alžbětiných lázní ponechá ve svém majetku a nadále ji bude provozovat městská společnost. Prvních pět milionů korun stály úpravy prostor tak, aby Alžbětiny lázně mohly přilákat další nájemníky, dodal Vaněk.
Investice do oprav a energetických úspor
„Plánujeme ještě dalších 15 milionů, tyto prostředky by měly jít především na opravy havarijních stavů, kterých tam není málo, a další prostředky půjdou především na úspory v rámci energií a energetických úspor. Ty tam nezbytně musíme udělat, protože, a vždycky jsme to říkali a platí to dále, Alžbětiny lázně jsou energeticky velmi ztrátové a musíme s tím něco udělat,“ řekl Vaněk.
Do Alžbětiných lázní se v březnu nastěhoval Institut lázeňství a balneologie, který zabere část prostor v prvním podlaží. Nájemné by podle vedení města mohlo přispět k lepšímu ekonomickému fungování budovy. Podobně Alžbětiny lázně jednají i se Zemědělskou univerzitou Praha, která také projevila zájem v Alžbětiných lázních působit.
V minulých letech město dotovalo provoz Alžbětiných lázní 15 až 20 miliony korun ročně. Provozní dotace tak bránila tomu, aby město mělo peníze na opravy a nutné investice. Podle Vaňka by ale úsporná opatření, získání nových nájemníků i přehodnocení některých starých nájemních smluv mohlo vést ke snížení ztráty a takto ušetřené peníze by mohly jít do investic.
Snížení dotace a plán na rekonstrukci
Pro letošek by vedení města chtělo provozní dotaci udržet na 15 milionech, pro příští rok ji pak snížit na deset milionů. Na celkovou rekonstrukci Karlovy Vary ale stejně nebudou mít dost peněz, půjde o stovky milionů korun. Vedení města proto jedná i s Karlovarským krajem, zda by se na rekonstrukci nemohl finančně podílet.
(Zdroj: Město Karlovy Vary / Kurzy.cz)