David Becher – Hippokratés Karlových Varů.
Karlovy Vary slaví 300 let od narození Davida Bechera. David Becher (19. února 1725 Karlovy Vary – 5. února 1792 tamtéž) byl významný karlovarský lékař a balneolog, často označovaný jako “Hippokratés Karlových Varů”. Jeho přínos spočívá především v modernizaci lázeňských metod a vědeckém přístupu k léčbě minerálními prameny.
Po studiích na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul doktora medicíny, se Becher vrátil do rodných Karlových Varů. Zde se začal věnovat analýze místních minerálních vod a zkoumal jejich chemické složení. Jako první identifikoval přítomnost oxidu uhličitého ve vodě, který považoval za klíčový pro její léčivé účinky.
Becher zavedl revoluční změny v lázeňské léčbě. Namísto tehdy běžných dlouhých koupelí a konzumace velkého množství minerální vody (až 12 litrů denně) prosazoval umírněnější pitné kúry přímo u pramenů. Doporučoval pít vodu v menších dávkách (12–15 šálků denně) přímo u zdroje, kde je nejbohatší na oxid uhličitý. Tento přístup nejen zvýšil účinnost léčby, ale také proměnil pití minerální vody v společenskou událost.
Kromě toho se zasloužil o výrobu a export karlovarské vřídelní soli, čímž přispěl k šíření povědomí o léčivých účincích karlovarských pramenů i mimo region. Z výnosů z prodeje této soli financoval výstavbu kamenného karlovarského divadla v letech 1787–1788, které nahradilo původní dřevěnou stavbu.
Becherova práce a inovace měly zásadní vliv na rozvoj lázeňství v Karlových Varech. Jeho metody přilákaly do města mnoho významných osobností té doby, včetně Friedricha Schillera či císařovny Marie Terezie. Jeho odkaz je dodnes patrný v lázeňských postupech a tradicích města.
REDAKCE / Zdroj: Wikipedie