CHKO Krušné hory by mohla být zřízena od roku 2026.
Zřízení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory je reálné od roku 2026, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Připomínky k návrhu na vyhlášení a rozdělení území do zón ochrany mohou obce, vlastníci lesů a další dotčení posílat do konce října. Hladík uvedl, že ministerstvo se bude snažit připomínky zohlednit. Zástupci obcí ho pozvali, aby si vyslechl, co jim na předloženém návrhu vadí.
“Nám se nelíbil způsob projednání. Dostali jsme nějakou malůvku, pak čtyři nebo pět měsíců nic, pak se vystřelil na úřední desky návrh CHKO o prázdninách, v tichosti, v době dovolených,” uvedl starosta Košťan Tomáš Sváda (Naše Košťany a Střelná). Obce podle něj chápou, že CHKO vznikne. “Nechceme to brzdit, ale vystříhat z toho sporné body,” uvedl. Návrh podle Svády počítá například s tím, že ve sportovním areálu na hřebeni Krušných hor na Teplicku by nemohlo sportovat víc než 500 lidí, předpokládá také 2. zónu CHKO metr od parkoviště u sídliště nebo zákaz solení silnic. “Ministr slíbil, že se to bude řešit a bude možné měnit navržené zóny ke shodě všech,” uvedl Sváda.
Návrh CHKO zahrnuje území v Krupce, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO společně s dalšími památkami jako Hornická kulturní krajina Krušnohoří/Erzgebirge. “Nám vadí dvojí ochrana. Lidi, kteří tu bydlí, se budou muset vypořádávat s připomínkami památkářů a CHKO, to je nadbytečná byrokracie,” řekl místostarosta Krupky Rostislav Kadlec (Krupka náš domov). “Navíc máme v Krupce lyžařský areál, který chceme rozvíjet,” dodal.
Vyhlášení CHKO by podle Hladíka rozvoji obcí nemělo bránit, ale naopak mu pomáhat. “Je to velká příležitost pro cestovní ruch, na druhou stranu sem lidé jezdí za přírodními hodnotami, které je potřeba chránit,” uvedl. Jednání bylo podle něj velmi příjemné. “Nebyl tu žádný starosta, který by odmítal CHKO, z toho mám velkou radost. Zazněly obavy, připomínky, které budeme zpracovávat,” řekl ministr.
Starosta Moldavy David Leitermann (SPOLU) uvedl, že CHKO sjednotí a zpřehlední ochranu. “V tom vidím přínos, dneska už stejně je každý metr čtvereční našeho území pod nějakou ochranou. Nespatřuji v tom drastické omezení pro rozvoj obce. Už před rokem zastupitelstvo schválilo usnesení, v němž souhlasí s vyhlášením CHKO,” uvedl. Starosta Moldavy věří, že CHKO pomůže zabránit vzniku nevhodných developerských projektů na hřebeni Krušných hor.
CHKO Krušné hory by měla být s rozlohou kolem 1200 kilometrů čtverečních největší CHKO v České republice, měla by zahrnovat území od Kraslic na Sokolovsku v Karlovarském kraji po Děčínský Sněžník v Ústeckém kraji. Krušné hory jsou nyní jediným pohořím v ČR, které nemá ucelenou ochranu.
Zdroj: ČTK