Památkáři navrhli na historický objekt národní kulturní památky Císařských lázní v Karlových Varech speciální fasádu. Zdůrazňovat má původní záměr architekta a stavitele, aby připomínala kamennou stavbu. Práce na patinování mají stát zhruba pět milionů korun. Na financování tohoto typu úprav lze ale použít peníze ze státní dotace.
„Přišel podnět památkářů s tím, že jak se postupně finalizují práce při rekonstrukci Císařských lázní, tak jak bude probíhat realizace barevnosti fasády, tedy vnějšího povrchu, takže by tónování mělo připomínat původní záměr architektů, kteří jej realizovali. To znamená, že by fasáda měla mít podobu jakéhosi kamenného obložení,“ uvedl karlovarský krajský uvolněný zastupitel Pavel Čekan (Místní) s tím, že památkáři tak požadují po stavitelích a restaurátorech, aby při nátěru fasády došlo současně k jejímu patinování,“ doplnil zastupitel.
Původně byla rekonstrukce Císařských lázní, která byla zahájena před zhruba dvěma roky, vytendrovaná v celkových nákladech 829 milionů korun. Náklady na vícepráce již přesáhly 16,1 milionu.
V Císařských lázních došlo k vícepracím například v okamžiku nově nalezených historicky cenných prvků nebo při sanaci obvodového zdiva pilířů u bočních schodišť. V Zanderově sále byly odhaleny nové historické prvky, které byly nad rámec původního rozpočtu restaurovány. Oproti plánům se muselo měnit podchycení a podoba prostoru pod podestou.
Ministerstvo financí slíbilo na obnovu Císařských lázní částku zhruba 386 milionů korun, přičemž většina peněz přitekla již letos. V dalších dvou letech má pak přijít vždy po zbylých padesáti milionech korun. Sto miliony korunami se bude podílet na vestavbě multifunkčního sálu v Císařských lázních město Karlovy Vary. V budoucnu by pak v něm měl najít svůj domov Karlovarský symfonický orchestr. Zbytek bude ze svých zdrojů z Fondu budoucnosti a popřípadě z úvěru financovat samotný Karlovarský kraj.
Zdroj a foto: Infocentrum Karlovy Vary