V roce 2021 mohou na Seznam světového dědictví UNESCO přibýt lázeňská města z Karlovarského kraje
Náměstek hejtmana Vojtěch Franta upřesnil: „O jejich zápisu v rámci nominovaného statku „Významné lázně Evropy / Great Spas of Europe“ rozhodne v létě 2021 Výbor pro světové dědictví na svém 44. zasedání v Číně. Mezi 11 lázeňskými městy v nominaci jsou konkrétně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Před zasedáním ještě nominaci posoudí Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS. I když jsou naše lázně nyní v nelehké situaci, bylo by to pro ně zasloužené potvrzení vysoké kvality lázeňské léčebné péče, historického významu lázeňství v celé jeho šíři včetně unikátní architektury a krajiny pro lázeňská místa typické.”

Zdroj: Fb – Karlovarský kraj

Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Oblast s nejbohatším výskytem termálních a minerálních pramenů se u nás nachází v nejzápadnějším cípu země, kde také vznikla naše nejznámější lázeňská města: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Karlovarské lázně – původně pod názvem Horké Lázně u Lokte – nechal na místě údajného pramene založit císař Karel IV. Druhé naše největší lázně a zároveň ty nejmladší z lázeňského trojúhelníku, Mariánské Lázně, vznikly za vlády císařovny Marie Terezie. Léčivé účinky pramenů Františkových Lázní byly známy od 15. století, ale město zde bylo založeno až koncem 18. století císařem Františkem I. Jako první slatinné lázně na světě. Za zlatou éru lázeňství se dá označit 19. století, s přívalem movitých hostů se budovaly honosné kolonády, rozvíjela se lázeňská architektura, ale vývoje se dočkaly třeba i koflíky na léčivou vodu s ouškem geniálně proměněným v násosku, jaké používají lázeňští hosté dodnes.

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře