Revitalizace sokolovkého zámku přinesla i archeologické objevy

Revitalizace sokolovského zámku přinesla i archeologické objevy.

Od konce listopadu 2024 probíhají na sokolovském zámku v Muzeu Sokolov stavební práce v rámci realizace projektu „Revitalizace areálu sokolovského zámku“ spolufinancovaného Evropskou unií z Integrovaného regionálního operačního programu a Karlovarským krajem.  

Jak sdělila paní Gabriela Dostálová, radní Karlovarského kraje pro kulturu  a památkovou péči, vznikne zde v uvolněných prostorách po dětském oddělení sokolovské městské knihovny edukační centrum a muzejní knihovna. Stavební práce za bezmála 18 milionů korun provádí, na základě zadávacího řízení, sdružení společností SUAS stavební s.r.o. a STAVBYT – Stavby Trubač s.r.o. (Sdružení „Sokolovský zámek“).

V rámci stavebních prací již došlo k odkrytí několika zajímavých situací a na místě nyní na jejich dokumentaci pracují archeologové Muzea Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje Jiří Klsák a Jan Tajer.

„Navazujeme na objevy z devadesátých let dvacátého století, kdy naši archeologové v jižní části zámku odkryli kruhovou hradbu vodní tvrze z 13. století a na nádvoří základy paláce ze stejného období,“ sdělila ředitelka Muzea Karlovy Vary Dominika Kožešníková. Jako průvodní a zároveň datovací materiál jsou nalézány i střepy od středověku do baroka, ale i například zvířecí kosti.  

Na stavbě nyní působí i restaurátoři, kteří obnovují původní krásu štukové výzdoby v jedné z místností.

Stavební práce by měly být hotové v polovině letošního roku. Dvě části pozůstatků hradby původní vodní tvrze z poloviny třináctého století sokolovské muzeum prezentuje ve sklepení sokolovského zámku zpřístupněném v září 2019.  

Zdroj: Karlovarský kraj – Tisková zpráva a foto: Muzeum Sokolov

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře