Stavební povolení v Karlovarském kraji vydaná v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024

Stavební povolení v Karlovarském kraji vydaná v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024.

Stavební povolení je formální dokument, který uděluje příslušný stavební úřad, a který opravňuje stavebníka k realizaci stavebního záměru. Tento dokument je nezbytný pro zahájení a provedení většiny stavebních prací a zajišťuje, že plánovaná stavba je v souladu se stavebními předpisy, normami a územním plánem dané obce nebo města. Proces získání stavebního povolení je klíčovým krokem ve stavebním řízení a slouží k ochraně veřejného zájmu a práv sousedů.

V 1. až 3. čtvrtletí roku 2024 roku 2024 vydaly stavební úřady v Karlovarském kraji celkem 1 540 stavebních povolení, což je o 48, tj. o 3,2 % více než ve stejném období minulého roku. Orientační hodnota povolených staveb v našem kraji dosáhla výše 11,3 mld. Kč. Ve srovnání se shodným obdobím předchozího roku tak došlo k významnému nárůstu této hodnoty, a to dokonce nejvíce ze všech regionů ČR (o 56,6 %).

V České republice bylo v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024 vydáno celkem 55 457 stavebních povolení, ve srovnání s předchozím obdobím minulého roku byl tak zaznamenán pokles tohoto ukazatele o 5,0 %. V mezikrajském srovnání poklesly počty stavebních povolení ve většině regionů ČR, nejvýraznější pokles zaznamenal Moravskoslezský kraj (o 14,7 %). Naopak nárůst jejich počtu zaznamenalo pouze pět regionů, mezi nimi i Karlovarský kraj.

V Karlovarském kraji vydaly stavební úřady v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024 celkem 1 540 stavebních povolení, což je o 48, tj. o 3,2 % více než ve stejném období minulého roku. Na republikovém celku se tak náš kraj podílel 2,8 %. Nejvíce stavebních povolení připadalo na výstavbu inženýrských staveb, které tvořily téměř polovinu (47,1 %) z jejich celkového počtu.

Nejvíce stavebních povolení v Karlovarském kraji bylo vydáno v okrese Karlovy Vary (688), na celkovém počtu vydaných stavebních povolení v kraji se tento okres podílel 44,7 %. Naopak nejméně stavebních povolení bylo tradičně vydáno v okrese Sokolov (374).

Okres Cheb byl v našem regionu jediný, ve kterém meziročně počet vydaných stavebních povolení poklesl, a to o 12,1 %. Ve dvou zbývajících okresech našeho kraje, v karlovarském a sokolovském, byl naopak zaznamenán meziroční nárůst tohoto ukazatele, a to o 14,1; resp. o 8,4 %.

Z pohledu druhu stavby, na kterou bylo vydáno stavební povolení, vydaly stavební úřady nejvíce povolení na bytové budovy v okrese Karlovy Vary (téměř 30 % veškeré povolené výstavby v tomto okrese). V okrese Sokolov se zase více než polovina všech stavebních povolení týkala inženýrských staveb (54,5 %).

Orientační hodnota staveb, na které byla v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024 vydána stavební povolení, dosáhla v České republice celkem 414,6 mld. Kč a ve srovnání se shodným obdobím předchozího roku tak doznala pokles o 1,9 %.

Zatímco v průměru za Českou republiku doznal ukazatel orientační hodnoty staveb meziroční pokles, v sedmi regionech ČR jeho hodnota ve srovnání s uplynulým obdobím naopak vzrostla. K nejvýznamnějšímu navýšení došlo v Karlovarském kraji (o 56,6 %). Z celkové orientační hodnoty staveb, na které byla vydána stavební povolení, připadala v Karlovarském kraji více než polovina na nebytovou výstavbu (59,9 %), čtvrtina na stavby inženýrské (26,1 %) a nejnižší podíl orientační hodnoty staveb souvisel s výstavbou bytových budov (14,0 %).

Orientační hodnota staveb vzrostla meziročně ve všech okresech karlovarského regionu. Významný nárůst tohoto ukazatele v našem kraji byl ovlivněn zejména údaji za okres Sokolov, ve kterém vzrostla hodnota tohoto ukazatele nejvíce, a to  dvojnásobně. Nejnižší meziroční růst, doznala ve srovnání se stejným obdobím minulého roku orientační hodnota staveb v okrese Karlovy Vary (o 34,6 %).

Tradičně nejvyšší průměrnou hodnotu na jedno stavební povolení vykázalo ve sledovaném období Hl. město Praha (20 976 tis. Kč), naopak nejnižší hodnotu tohoto ukazatele zaznamenal Liberecký kraj, a to 4 194 tis. Kč.

V Karlovarském kraji vzrostla meziročně průměrná hodnota na jedno stavební povolení o 51,4 % na 7 366 tis. Kč. Jedná se o čtvrtou nejvyšší hodnotu mezi všemi kraji ČR po Hl. městě Praze, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

Mezi okresy Karlovarského kraje vykázal ve sledovaném období nejvyšší průměrnou hodnotu na jedno stavební povolení okres Karlovy Vary (8 433 tis. Kč), naopak nejnižší hodnota byla zaznamenána v okrese Sokolov (5 741 tis. Kč).

Kdy je stavební povolení potřeba?

Stavební povolení je vyžadováno pro většinu stavebních činností, které zahrnují:

  1. Novostavby: Výstavba nových budov a staveb.
  2. Rekonstrukce a přístavby: Změny stávajících staveb, které významně mění jejich vzhled, objem nebo využití.
  3. Demolice: Bourání stávajících staveb.
  4. Změny v užívání staveb: Například změna z obytného domu na komerční objekt.
  5. Infrastrukturní projekty: Stavba silnic, mostů, vodovodů, kanalizací apod.

Existují i výjimky, kdy stavební povolení není potřeba, například pro drobné stavby, které nepřesahují určité rozměry nebo nemají významný vliv na okolí. V těchto případech může postačovat ohlášení stavby.

Proces získání stavebního povolení
  1. Příprava projektové dokumentace: Prvním krokem je zpracování projektové dokumentace, která obsahuje detailní plány stavby, technické výkresy a další potřebné dokumenty. Projekt musí být vypracován autorizovaným projektantem a musí splňovat všechny požadavky stavebních předpisů a norem.
  2. Podání žádosti o stavební povolení: Žádost se podává na místně příslušném stavebním úřadě. K žádosti je třeba přiložit projektovou dokumentaci a další potřebné doklady, jako jsou stanoviska dotčených orgánů (např. hygienická stanice, hasiči, památkáři apod.).
  3. Posouzení žádosti stavebním úřadem: Stavební úřad posoudí žádost a přiloženou dokumentaci z hlediska souladu se stavebními předpisy, územním plánem a dalšími relevantními právními předpisy. Pokud je žádost v pořádku, stavební úřad vydá stavební povolení. V opačném případě může požádat o doplnění dokumentace nebo žádost zamítnout.
  4. Oznámení rozhodnutí a možnost odvolání: Po vydání stavebního povolení jsou účastníci řízení (např. stavebník, sousedé) informováni o rozhodnutí. Proti rozhodnutí stavebního úřadu je možné se odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.
Důležité aspekty a povinnosti stavebníka
  1. Dodržování podmínek stavebního povolení: Stavebník je povinen dodržovat všechny podmínky uvedené ve stavebním povolení. Jakékoliv změny v projektu musí být předem schváleny stavebním úřadem.
  2. Stavební dozor: U složitějších staveb je povinností stavebníka zajistit stavební dozor, který dohlíží na kvalitu a bezpečnost prováděných prací.
  3. Kolaudace: Po dokončení stavby je nutné požádat stavební úřad o kolaudaci, která ověří, zda byla stavba provedena v souladu s vydaným stavebním povolením a platnými předpisy. Kolaudační rozhodnutí je nezbytné pro uvedení stavby do užívání.

Stavební povolení je nezbytným dokumentem pro realizaci většiny stavebních záměrů. Proces získání stavebního povolení zajišťuje, že stavby jsou prováděny v souladu s platnými právními předpisy a normami, což přispívá k bezpečnosti, kvalitě a udržitelnosti stavebního prostředí. Stavebník by měl věnovat dostatečnou pozornost přípravě projektové dokumentace a dodržování všech podmínek stavebního povolení, aby se vyhnul možným komplikacím a sankcím.

REDAKCE / Zdroj: ČSÚ

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře