Vyhlídka Chodaublick a tajemná štola Bílá paní
Tip na výlet – Na úpatí Liščího kopce (dříve zvaného Föllerberg) nedaleko Chodova nalezneme informační ceduli a vchod do štoly, která nese název Bílá paní. Na vrcholu kopce se nachází vyhlídka Chodaublick.
Štola je zahalena tajemstvím, není jasné, kdo a proč ji vytvořil. Její maximální výška je 170 cm, šířka 80 cm a délka 40 metrů. S největší pravděpodobností se jednalo o průzkumnou štolu sledující žílu křemene, který se používal do sklářských hutí. Horninou štoly je většinou žula s křemennými žílami. Spolu s vyhlídkou patřila dříve k oblíbeným výletním místům a váže se k ní několik pověstí, například o tom, že hora je plná pokladů, přístup k nim otevírá kouzelný kvítek a hlídá je právě bílá paní, po které je štola pojmenována. V plánu do budoucna se počítá s vybudováním výletního naučného okruhu, který propojí štolu s nedalekou vyhlídkou.
Sokolovsko poskytuje turistům a návštěvníkům kromě jiného také zajímavá místa, odkud se dá rozhlédnout po kraji
Je to řada rozhleden či zajímavých vyhlídkových míst. Jedním z nich je obnovená vyhlídka Chodaublick na Liščím kopci nedaleko Tatrovic. Původní němečtí obyvatelé Chodova a okolí odtud měli krásný výhled přes dnes neexistující Smolnici až k Sokolovu, na Hory, Vintířov, Nové Sedlo či Karlovy Vary. Po roce 1945 však vyhlídka kvůli odsunu většiny Němců pustla, až prakticky zcela zanikla. Díky chodovskému historikovi Miloši Bělohlávkovi, který pomáhal zachytit vzpomínky původních obyvatel, a hornickému spolku Solles však vyšla ze zapomnění a v roce 2014 byla obnovena. V lese okolo vyhlídkové skály si návštěvník může povšimnout několika kamenných zídek – dokladu práce tehdejších rolníků, kteří sem kameny nosili ze svých polí.
Zdroj a foto: Kam po Sokolovsku