Karlovarským krajem se šíří nebezpečná nemoc. Ohnisko je na Sokolovsku

Karlovarským krajem se šíří nebezpečná nemoc. Ohnisko je na Sokolovsku.

V Karlovarském kraji se ve zvýšené míře objevila nákaza žloutenkou typu A. Ohniskem je v současnosti hlavně Horní Slavkov na Sokolovsku. Už jde o desítky případů. Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje (KHS KK) situaci sleduje a v ohrožených kolektivech stanovila protiepidemická opatření.

Nárůst počtu pacientů se žloutenkou zaznamenala i Karlovarská krajská nemocnice. Nakažení začínají zatěžovat tamní infekční oddělení. „To slouží převážně pro těžší případy covidových onemocnění. Nyní už se blížíme situaci, kdy nebude možné tyto skupiny oddělit,“ uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Aktuálně v nemocnici v Karlových Varech leží sedm pacientů se žloutenkou. Zvýšený počet nemocných touto chorobou má nemocnice zhruba tři měsíce. Nejvíce případů je právě z Horního Slavkova. Lidé, kteří se dostali do přímého kontaktu s nakaženými, mají nařízený dohled a omezení řady činností na dobu 50 dní.

Na zvýšený výskyt žloutenky zareagovaly preventivně i školy v Horním Slavkově. Například základní škola ve Školní ulici informovala na svých webových stránkách rodiče, že hygienici trasují možné kontakty s nakaženými. „Ve škole jsou rozmístěny stojany s dezinfekcí, všechny plochy se ošetřují doporučenými prostředky. Ve spolupráci s městem a krajským úřadem se snažíme zajistit očkování pro žáky, jejichž rodiče o to k 20. září projevili zájem,” uvádí škola. Uhradit očkování dětí v nejvíce zasažené oblasti má Karlovarský kraj.

Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.

Příznaky onemocnění

Postupný rozvoj necharakteristických příznaků chřipkových, žaludečních, střevních, nervových, kožních, může být přítomna horečka, žloutenka nebo jen zvýšené hladiny sérových aminotransferáz. U formy anikterické se žloutenka nevyvine. Tato forma je obzvláště závažná pro šíření onemocnění do okolí. U dětí infekce často probíhá bez příznaků, asymptomaticky. Infekce u dospělých bývá závažnější, s  manifestními příznaky. Onemocnění nepřechází do chronicity, nemá trvalé následky.

Prevence

Nespecifická prevence

Nespecifická preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou např. i kostky ledu, připravené ze závadné vody. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Specifická prevence

Očkování je doporučováno lidem vystaveným zvýšenému riziku nákazy hepatitidou A v rámci svého povolání, dále cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce, osobám s chronickým onemocněním jater, blízkým kontaktům s nemocnými, homosexuálům, osobám promiskuitním, narkomanům. V ČR jsou k dispozici bezpečné a účinné očkovací látky pro děti od jednoho roku věku i pro dospělé. Pro základní očkování stačí podání jedné dávky, přeočkování jednou dávkou se provádí optimálně za 6–12 měsíců, možno až do pěti let po první dávce. Délka ochrany je dlouhodobá, teoreticky celoživotní.

Stát hradí mimořádná očkování a zvláštní očkování proti virové hepatitidě A. Zvláštní očkování proti virové hepatitidě A se provádí u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému stanovených zákonem o integrovaném záchranném systému nově přijímaných do pracovního nebo služebního poměru.

Pro ostatní nepatří očkování proti virové hepatitidě A mezi očkování hrazená státem, je zahrnuto mezi očkování na vyžádání, placená žadatelem.

Očkovat lze kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a hepatitidě B (viz virová hepatitida B).

Zdroj: msn.com, nzip.cz

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře