Protestním setkání proti otevření lomu na živec v Krušných horách. Těžba je kontroverzní z hlediska toho, že by v místě lomu měla být do dvou let vyhlášena CHKO.
Setkání se bude konat 14. 8. 2024 od 17.00 v Perninku u kašny
Na setkání se dozvíte více informací o plánované těžbě živce na území obce Potůčky. Místní veřejní zástupci vás seznámí s tématem a jednotlivými kroky, které proti těžbě podstoupí. Vystoupí na něm starostové za obce a města: Potůčky, Pernink, Merklín, Hroznětín, Horní Blatná a Abertamy.
Akce se také zúčastní:
- Známý český spisovatel a ředitel Destinační agentury Krušnohoří Štěpán Javůrek.
- Ředitel a přední specialista na hornickou historii a ředitel Montanregionu Michal Urban.
- Bývalý poslanec za TOP 09 a bývalý ředitel Horské služby Rudolf Chlad, který je zároveň ve vedení Spolku Ryžovna
Stanovisko obce Potůčky k plánované povrchové těžbě živce v lokalitě Pískový vrch
Z důvodu, že se poměrně velká část veřejnosti zajímá o stávající záměry společnosti KMK GRANIT, a.s. otevřít v lokalitě Pískového vrchu povrchový lom na těžbu živce, si dovolím stručněji shrnout uvedené téma.
Již od roku 2004 probíhaly v uvedené lokalitě Pískové skály nedaleko původní osady Podlesí průzkumné geologické vrty, a to objednatelem Českou geologickou službou, odborem geologie ložisek nerostných surovin z Prahy. V roce 2004 provedla první vrt na základě objednávky uvedené ČGS společnost Geosan, kdy se jednalo o vrt 300 m hluboký v rámci projektu ,, Vývoj metodiky identifikace a matematického modelování proudění a geochemické interakce v rozpukaném prostředí kompaktních surovin. Další geologický průzkum v lokalitě Pískové skály prováděla v létech 2011-2013 společnost ISATech, s.r.o a to na základě výzkumného úkolu FR-T11/367 podporovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. V tomto případě se jednalo o jeden průzkumný vrt 100 metrů hluboký, který byl do roku 2013 monitorován. O provedení těchto geologických průzkumů v katastru obce nebyla obec informována, nebo vždy k těmto záměrům vydala negativní stanovisko.
V roce 2012 vydala Obec Potůčky negativní stanovisko tentokrát společnosti GEOMET s.r.o., ke stanovení průzkumného území v navržených lokalitách kam spadala i lokalita Pískové skály.
V roce 2014 projednávalo a zamítlo Zastupitelstvo obce Potůčky žádost společnosti GET s.r.o. podané ve prospěch společnosti KMK Granit, a.s. o stanovení průzkumného území Potůčky pro vyhledávání a průzkum zásob vyhrazených nerostů :živce, živcové suroviny, cínu, wolframové, ale i lithiové rudy. Při jednáních se zástupci společnosti KMK GRANIT, a.s. byla uvedena jako preferovaná hornina těžba živce, který je potřebný při výrobě porcelánu, kdy jeho využití snižuje energetickou náročnost výroby.
Obec Potůčky k tomuto záměru opět vydala negativní stanovisko s tím, že budoucí záměr těžby nerostů není v souladu s koncepcí rozvoje obce, kdy prioritami je podpora turistických a sportovních aktivit. Dále bylo poukázáno na to, že geologický průzkum probíhal v masívním měřítku v 50 létech a informace tedy existují. Přes výhrady obce bylo uděleno k provedení geologického průzkumu ze strany Ministerstva životního prostředí povolení. Jen pro doplnění je nutné uvést, že průzkumné práce byly povoleny v lokalitě ,,Pískové skály“ na pozemku 480/1, kdy pozemky jsou ve vlastnictví státu a právo správy pozemků bylo svěřeno Lesům České republiky s.p. Následně v rámci dalšího průzkumu došlo v lokalitě k přibližně deseti geologickým vrtům.
Dne 22.7.2019 obdrželo Ministerstvo životního prostředí žádost společnosti KMK GRANIT, a.s. o stanovení chráněného ložiskového území Potůčky určeného k ochraně výhradního ložiska živcové suroviny Potůčky. Dne 26.9.2019 proběhlo v této záležitosti ústní jednání. I v rámci tohoto řízení vyjádřila Obec Potůčky, jako účastník řízení nesouhlasné stanovisko z důvodu ovlivnění rozvoje obce z hlediska demografického, hospodářského a sociálního, dále z důvodu ekologických.
Z hlediska obce je nepředstavitelné, aby po stávajících komunikacích a přes obec a její centrum projíždělo denně až 100 nákladních vozidel. Avizované využívání lesních cest k přepravě tisíců tun horniny k úpravně je spíše nedomyšleným argumentem. V katastru obce jsou doposud nerekultivované haldy po těžbě uranu v 50 létech a na rozdíl od sousedního Německa nikdo tyto ekologické zátěže neřeší. Zvýšení dopravní zátěže, hluku, prašnosti, narušení nedotčené části přírody v lokalitě Pískové skály je pro nás a naše občany Potůčků opravdu neakceptovatelné.
Společnost KMK GRANIT provozuje povrchový důl v obci Krásno a představit si něco podobného v lokalitě Pískového vrchu nad údolím říčky Černá, které je přírodním skvostem v katastru obce Potůčky si opravdu nedokážeme přestavit.
Vlastimil Ondra, starosta obce Potůčky
Zdroj: TZ – https://nechcemetezbu.cz/