Zdravotnictvi pecovatelsky dum LDN

Ve zdravotnictví dnes slouží většina praktických lékařů v důchodovém věku, navíc jsou zatíženi narůstající administrativou (tisíce formulářů GDPR) a digitalizací (e-recepty, e-neschopenky). Říká zdravotní sestra Kateřina Činčalová.

Lékař a sestra jednoduše ,,úřadují“ na úkor času, který by bylo lépe věnovat samotné péči o pacienta.

Je tedy cílem motivovat mladé lékaře k práci v ordinacích praktiků (podpora bydlení, pronájem prostor pro nové ordinace, zlepšit podmínky pro setrvání v regionu…) a zároveň se zasadit o zjednodušení administrativy. Čím méně papírování, tím více času na léčení a pacienta jako takového.

V současné době je díky vysoké úrovni medicíny a stárnutí silných ročníků stále více aktuální téma péče o seniory. Pacient o kterého je dobře postaráno už v základu, tedy na úrovni praktického lékaře, případně v návaznosti na domácí péči výrazně méně zatíží systém a rozhodně se bude cítit lépe. Navíc je obvykle spokojenější pokud může se svým onemocněním pobývat doma, což si jistě zejména senioři, za svoji celoživotní práci zaslouží. Chceme se totiž v první řadě kvalitně postarat o své rodiče, prarodiče díky kterým tu můžeme relativně spokojeně a bezpečně žít.

Velkým problémem, který úzce souvisí se stárnoucí populací je absolutní nedostatek sociálních a zdravotnických zařízení pečujících o tyto klienty (….ať už je zřizovatelem krajský úřad, MPSV nebo soukromý subjekt).

Ne každý může podzim svého života trávit doma, často i z důvodů naprosto prozaických – děti těchto klientů jsou celý den zapřaženi v práci, vydělávají na hypotéky, platí daně a a není již v jejich silách a možnostech zůstat doma a kvalitně se o své blízké postarat. Je proto nutné apelovat na rozšíření počtu zdravotních a sociálních zařízení, které se specializují na péči o seniory.

Ne každý ve svém životě budeme potřebovat akutní péči specializovaných nemocničních oddělení, ne každý podstoupíme výměny kloubů, operaci srdce a jiné invazivní zákroky. Ale každý máme stárnoucí rodiče a jistě je dobré vědět, že pokud péči o ně sami nebudeme schopni zajistit pomůže nám síť sociálně-zdravotních zařízení na dobré odborné úrovni. Musíme vedle špičkových akutních a operačních oborů zlepšit péči o nejzranitelnější a stále početnější skupinu obyvatel – obyvatel kteří celý život pracovali. Je zapotřebí klást důraz na to aby pečovatelské domy, LDN a podobná zařízení nebyli jen ,,odkladištěm pro seniory“, ale místem kde naši blízcí mohou důstojně stárnout, mít adekvátní zdravotní a sociální péči.

S tím souvisí i zlepšení personálního obsazení těchto zařízení – většinu tvoří ženy (sestry, pečovatelky, pomocný personál) – tedy umožnit i kratší úvazky, školky pro děti atd. Kvalifikovaný personál by měl mít co nejlepší podmínky pro svoji práci, která je velmi náročná a tolik potřebná.

Autor: Kateřina Činčalová, zdravotní sestra

Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře