V Jáchymově si lidé připomněli oběti komunistických zločinů.
V sobotu se na několika místech Karlovarského kraje uskutečnila pietní setkání na památku politických vězňů. Ti byli v 50. letech minulého století zavřeni do koncentračních táborů a nuceni pracovat v uranových dolech. Akce proběhla v rámci tradiční vzpomínkové události s názvem Jáchymovské peklo, která každoročně připomíná utrpení tisíců nespravedlivě vězněných lidí.
Jedním z hlavních míst setkání byla Rudá věž smrti, symbol utrpení a nelidských podmínek, v nichž tehdy žili vězni. „Stojíme dnes na místě, které svědčí o jedné z nejtemnějších kapitol naší novodobé historie. Tisíce lidí zde trpěly jen proto, že měli odlišný názor nebo víru. Na jejich odvahu a utrpení nesmíme zapomenout,“ řekla radní Karlovarského kraje Ludmila Vocelková. Ve svém vystoupení zavzpomínala také na svého strýce, který byl v jednom z táborů poblíž Jáchymova vězněn.
Za bývalého režimu fungovalo v oblasti Jáchymova a Horního Slavkova téměř dvacet pracovních táborů. Jejich kapacity se rychle zaplnily vězni, z nichž mnoho bylo odsouzeno ve vykonstruovaných politických procesech. Podle odhadů prošlo těmito zařízeními téměř 65 tisíc lidí, kteří byli nuceni k vyčerpávající práci, často v naprosto nevyhovujících podmínkách.
Vzpomínkové setkání organizuje Spolek Nositelé odkazu Jáchymovské peklo, který se dlouhodobě věnuje udržování památky na oběti politických represí. Na místě promluvil i ministr kultury Martin Baxa, jenž oznámil důležitou zprávu – po letech jednání bude Rudá věž smrti převedena do vlastnictví státu. V budoucnu by zde mělo vzniknout muzeum připomínající pohnutou historii místa a osudy těch, kteří zde trpěli.
Vzpomínková akce tak znovu připomněla, že svoboda není samozřejmostí – a že na ty, kteří za ni zaplatili nejvyšší cenu, bychom nikdy neměli zapomenout.
REDAKCE / Zdroj a foto: Karlovarský kraj