Sokolov nechce být jediným městem v kraji se záchytkou

Sokolov nechce být jediným městem v kraji se záchytkou. Vedení města žádá kraj o pomoc.

Město Sokolov se už delší dobu snaží řešit problematiku jediné protialkoholní záchytné stanice v Karlovarském kraji, která sídlí právě na jeho území. Místní radnice v čele se starostou Petrem Kubisem, jenž je zároveň krajským radním pro zdravotnictví, nyní formálně oslovila vedení Karlovarského kraje a žádá, aby se situace kolem záchytky začala aktivně řešit. Město upozorňuje na řadu problémů, které s provozem stanice souvisí – zejména nárůst počtu bezdomovců a s tím spojené bezpečnostní a sociální komplikace.

„Nechceme být jediní, kdo nese břemeno této služby. Nabízí se víc možností, například opětovné rozdělení záchytek do více měst, jako tomu bylo dříve. Očekávám návrhy řešení, ne jen konstatování, že vše zůstane, jak je,“ uvedl starosta Kubis. Zrušení záchytné služby v celém kraji podle něj není cestou – varuje před opakováním situace z Ústeckého kraje, kde tento krok vedl k přetížení urgentních příjmů v nemocnicích.

Kubis zároveň kritizuje současný systém, kdy je záchytka začleněna pod zdravotnickou záchrannou službu. Podporu v tomto směru našel i u hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, která považuje za vhodnější, aby tyto stanice spadaly pod psychiatrickou péči – především kvůli tomu, že až 90 % klientů trpí duševními poruchami a potřebují odbornou léčbu.

Vedení města upozorňuje, že v Sokolově žije přibližně stovka lidí bez domova, přičemž pouze třetina z nich má v městě trvalý pobyt. Většina přichází z jiných částí republiky – často právě kvůli přítomnosti záchytky. Město opakovaně řeší případy, kdy tytéž osoby musí být policií odváženy na stanici i 250krát ročně. „Jsou to lidé, kteří jsou nemocní, a pokud jsou psychicky nemocní, je nutné jim nařídit léčbu, klidně i nedobrovolnou,“ říká Kubis.

Město se snaží problém uchopit i systémově. Prostřednictvím místostarostky a zároveň poslankyně Renaty Oulehlové iniciovalo jednání v Poslanecké sněmovně, jehož cílem je prosadit legislativní změny. Podle vedení Sokolova totiž současná opatření selhávají – lidé po pobytu na záchytce či v psychiatrické léčebně zůstávají bez další péče a vrací se zpět do ulic.

Přestože ve městě působí 27 neziskových organizací poskytujících až 34 různých služeb, vedení města upozorňuje, že bezdomovci často nejsou jejich cílovou skupinou. Nízkoprahové centrum v Nádražní ulici, které funguje v zimních měsících, nemohou mnozí bezdomovci využívat kvůli častému porušování pravidel, zejména pod vlivem alkoholu.

Sokolovští obyvatelé jsou ze situace rovněž rozčarováni. „Když si sednou někde na okraj města, nevadí. Ale když se opilí válejí u tržnice a obtěžují lidi, je to opravdu hrozné,“ říká jeden z místních, který si nepřál být jmenován.

Vedení města nyní čeká na reakci kraje a doufá, že vznikne odborná komise, která nabídne dlouhodobé a systémové řešení. Cílem Sokolova je spravedlivé rozložení zodpovědnosti a kvalitnější péče o lidi, kteří ji skutečně potřebují.

REDAKCE / Zdroj: Sokolovský deník

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře