Kraj chce pomoci řešit nedostatek sklářů a keramiků.
Karlovarský kraj má dlouhou a bohatou tradici spojenou s porcelánem a sklářstvím. Oba tyto obory jsou nejen historickým dědictvím, ale i součástí současné kultury, průmyslu a cestovního ruchu. Tradiční výrobci porcelánu a skla působící na jeho území se však potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Obrátili se proto na Karlovarský kraj s žádostí o pomoc s propagací těchto oborů v rámci studia, které nabízí keramická škola v Karlových Varech.
„Na schůzce s řediteli společností Thun a Moser jsme řešili nedostatek absolventů učňovských oborů, který může mít zásadní dopad právě na fungování a provoz těchto společností. Oba ředitelé jsou znepokojeni tím, že se v příštím školním roce 2025/2026 nebude otevírat a letos se také neotevřel ani jeden z učňovských oborů zaměřených právě na výrobu skla a porcelánu na keramické škole, které je nabízela jako jediná v našem kraji. Ředitelé mě ujistili, že jsou připraveni pomoci s propagací studijních oborů keramik a sklář a zapojit se do náborů,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
„Společnost Moser se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Tuto situaci se snažíme řešit prostřednictvím vlastního vzdělávacího programu. Nicméně bychom samozřejmě uvítali, kdyby byl znovu otevřen učňovský obor na jediné škole svého druhu v kraji. Jedná se o krásnou a náročnou profesi a my jsme připraveni podpořit atraktivitu tohoto studijního oboru a provázet studenty odborným vzděláváním, jakož i následně nabídnout pracovní místa,“ doplnil generální ředitel společnosti Moser Martin Dvořák
„S tímto problémem se potýkáme již několik let a snažíme se jej řešit, ale dosud se nenašlo takové řešení, které by situaci zvrátilo. My jsme samozřejmě připraveni pomoci s nábory zájemců o studium v oboru keramik, nabízíme také bližší navázání spolupráce s podnikem právě prostřednictvím zajištění odborného výcviku a praxí přímo u nás v závodě v Nové Roli. Nicméně je třeba vzbudit zájem mezi mladými lidmi o tento obor,“ uzavřel ředitel společnosti Thun 1794 a.s. Vlastimil Argman.
Obě společnosti jsou ambasadory kvality české ruční práce po celém světě. Region si i díky nim zachovává svou jedinečnost a přitahuje turisty ale i milovníky tradičních řemesel.
(Zdroj: Karlovarský kraj)