Díla malíře Vratislava Nechleby jsou k vidění v karlovarské galerii umění

Díla malíře Vratislava Nechleby jsou k vidění v karlovarské galerii umění.

Příběh malíře Vratislava Nechleby, žádaného prvorepublikového portrétisty a dlouholetého profesora na Akademii výtvarných umění v Praze, je dnes obecně málo známý. Malíř stál stranou progresivních souputníků, usilujících o moderní výraz, jeho díla však byla obdivována pro dokonalou malířskou techniku i bravurní kresbu, suverénní malířský přednes a smysl pro charakteristický detail. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči na výstavě v Galerii umění Karlovy Vary, která zde potrvá až do 11. května.

Vratislav Nechleba patřil po většinu své profesionální kariéry k vyhledávaným a prominentním malířům – portrétistům. Vytvořil unikátní série portrétů prezidentů i soudobé podnikatelské, intelektuální a kulturní elity. Neméně důležité je i jeho čtyřicetileté pedagogické působení na Akademii výtvarných umění v Praze, na jejíž činnosti se podílel nejen jako profesor, ale po několik funkčních období také jako rektor. Jeho dílo přes zdánlivou nehybnost ukazuje dynamiku historických, politických a sociálních zvratů a umělce jako aktéra usilujícího se s nimi vyrovnat.

Práci a život umělce můžete blíže poznat i v rámci chystané komentované prohlídky výstavy. Ta se uskuteční v úterý 29. dubna od 17 hodin. Bližší informace získáte na webu krajské kulturní instituce.

Zdroj a foto: Karlovarský kraj

Firemní finance • Podnikatelské úvěry až do výše 50 milionů korun

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře