Petr Kulhanek past ODS KDUCSL STAN Pirati Olga Halakova hejtman

Již několik týdnů se zájmem sleduji vývoj politických prohlášení a postupů při sestavování krajské vlády v Karlovarském kraji.

Asi se mnou budete souhlasit, když napíšu, že v tomto případě již nejde o voliče, ale o to, jakou podpásovku vytáhne jedna vyjednávací skupina na tu druhou. A přesto je to každý víkend jiné. Minulý víkend se přetřásala menšinová vláda, která prozatím ztroskotala na strašákovi z SPD.

Tento víkend se ale začalo hrát tvrději. Petrem Kulhánkem a K21 (STAN, KOA, Volba pro město, Piráti, Místní a SNK 1) vydané sobotní prohlášení směřovalo na podstatu vyjednávání s ODS a KDU-ČSL a Petr Kulhánek věděl moc dobře, co dělá. Přesto se rozhodl zahrát vysokou hru, která ale nemusí mít žádného vítěze. Je důležité si uvědomit, že koalice ODS a KDU-ČSL dlouhodobě usiluje získat místo hejtmana, který by z logiky věci měl připadnout lídrovi jejich kandiátky, tedy Karlovi Jakobcovi (ODS). Jenže K21 záměrně nabídla místo hejtmanky Olze Halákové (KDU-ČSL). Tímto krokem se Petr Kulhánek a K21 rozhodli převzít do svých rukou personální politiku suverénní koalice ODS a KDU-ČSL. K21 však asi opomněla, že i tyto strany mají své členské základny a patřičné orgány, které o svých personáliích rozhodují samy.

Bude zajímavé sledovat jaký postup nyní zvolí vyjednávací týmy ODS a KDU-ČSL a zda se touto nabídkou nechají zatlačit do kouta. Špatné rozhodnutí totiž bude mít fatální dopady na jejich společné působení v krajském zastupitelstvu a budoucí spolupráci ve sněmovních volbách. To vše umocňuje fakt, že Olga Haláková (KDU-ČSL) nabídku ze strany K21 okamžitě neodmítla. Což by bylo pochopitelné a férové vůči svému partnerovi z ODS. Možná, že jen zkouší sílu jejich spolupráce, kdo ví.

Autor: Pavel Štěpán

, ,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře