Pramenům budou odblokovány účty a vyplatí své dluhy,Jak šel čas v Pramenech očima starostky Michaly Málkové
Jak šel čas v Pramenech. Zastupitelstvu se v 90. letech podařilo nasekat dluhy, které nespláceli. Díky tomu obec přišla o řadu nemovitostí, les a dvě radnice. Do obce byl dosazen nucený správce. Nikdo z místních nechtěl kandidovat a dluhy řešit. V roce 2012 vzniklo zastupitelstvo, které převzalo obec bez úřadu s dluhem skoro 100 000 000,- Kč, dvaceti věřiteli a okolo 15 exekucí.

Pravidelně narůstaly obrovské úroky. Vyjednáváním se soukromými věřiteli se podařilo dohodnout na 33 milionech k tomu ještě bylo zapotřebí zaplatit státní dluhy a náklady exekuce. Ministerstvo financí (MF) půjčku na úhradu dluhů obci neposkytlo jeden z důvodů byl, že “padla” vláda a taky se jim nelíbila velká četnost věřitelů i exekutorů.

V roce 2014 po domluvě na krajském úřadě a prověření pohledávek začala pohledávky od soukromých věřitelů odkupovat společnost Real Aspekt. Dluhy, kde si obec byla jistá jsme nechali promlčet. Obci tak zůstal např. dům č.p.37. Po dlouhém jednání se podařilo odpustit pohledávky za státem. Díky bezúročným půjčkám přestaly narůstat úroky u několika pohledávek. Od roku 2014 do 2018 jsme měli ztíženou práci, protože opoziční  zastupitelé neustále odstupovali ze svých funkcí a my měli omezené  pravomoci. Do roku 2020 se v obci díky dohodě s exekutory neuskutečnila žádná dražba obecního majetku.

Podařilo se, že obec má jednoho exekutora a jednoho věřitele. Nasekat dluhy je lehké, ale dostat se z nich, už tolik ne. No nic není zadarmo a společnost Real Aspekt od začátku deklaroval, že chce  pozemky k výstavbě  domova pro seniory a lázeňského domu a pozemky s vrty. Obec místo dražby zvolila prodej z volné ruky a minulý rok je prodala o 10 milionu víc než byl odhad. Obec by o pozemky přišla tak jako tak v dražbě, takže řeči od opozice o tom, že se dětem prodalo hřiště jsou zcela zcestné.

V letošním roce se konečně podařilo splnit podmínky MF, abychom mohli žádat o návratnou finanční výpomoc. Dluh obce je aktuálně daný a neúročí  se. Máme dohodu s věřitelem, kterou po nás MF chtělo. Dluh je 33 675 062, 61,- Kč.

Teď v lednu jsme po revizi nechali promlčet pohledávky za cca 400 000,- Kč a požádali MF o návratnou finanční výpomoc s podmínkami bezúročného splácení 800 000,- Kč ročně. Tato částka je podle nás únosná, aby obec mohla fungovat, být soběstačná a konečně neplatila úroky a hlavně mohla žádat o dotace. Splácení 42 let je opravdu na dlouho, ale nikde není psáno,  že  to tak opravdu bude. Pokud se společnosti Real Aspekt povede, aby vznikly jejich plánované projekty, jsou to jisté peníze do obce a můžeme zvýšit splátky.

Věřím, že bychom časem mohli stát požádat o částečné prominutí dluhu. Chtěli bychom také získat pozemky v obci ve vlastnictví SPÚ a pronajímat je nebo prodat. Můžeme zkusit požádat o finanční pomoc krajský úřad….

Opozici se splácení dluhů nelíbí, raději by se další léta nejistě soudily, i když jim je jasné, že se věřitel bude aktivně bránit. Dluh bude opět  narůstat, vydraží se všechen majetek a dluh se stejně nesplatí. Na dotace  můžeme zapomenout, rozvoj obce se minimálně na dalších 5 let zase zastaví. Obecní účet bude opět zablokovaný a MF už nám pomáhat nebude. Tak se přeci nemůže chovat řádný hospodář!

Opozice už před podáním žádosti zaslala dopis na MF, kde lžou o tom, že  obec uznala dluh. Dopis nám opět neposkytly a nezveřejnily ho ani svým voličům. K něčemu takovému je nikdo nepověřil. Vypadá to, že pomoc od státu záměrně bojkotují. Komu to prospěje?

Nevidím důvod se za dohodu s věřitelem stydět. Byla to podmínka od MF a povedlo se odmáznout skoro 400 000,- Kč. O tom opozice zapomněla napsat. Připomíná mi to, jak jsem informovala veřejnost o tom, že nám stát  odpustil 22 000 000,- Kč a opozice z toho byla zklamaná, že se nám něco povedlo a opět odstoupili…

Práce je za námi vidět, a to opozici štve, tak dávají  polovičaté informace, straší a pomlouvají. Zapomínají říct, že od 2012 byl v průměru dluh obce snížen za každý rok o 7 milionu. Na účtu už jsou skoro 3 miliony.

Díky nám vznikla sbírka a můžeme využít přes dva miliony.  Také nevznikly žádné nové dluhy. Opozice nás ráda kritizuje, ale sama žádné efektivní řešení, jak pomoci obci po 30 letech stagnace nemá!!! Na možná a kdyby, fakt nemáme čas. Chceme už normálně fungovat. Opozice měla možnost  ukázat, že jí na obci záleží a táhnout za jeden provaz, ta výpomoc od státu by byla vysvobození. Jiná varianta než splácet státu nebo RA není! Když  nám MF výpomoc neposkytne možná se domluvíme s RA na splácení, ale není jisté, že bezúročně a že jim 800 000,- Kč za rok bude stačit….  

Autor: Starostka obce Prameny, Michala Málková, zdroj: Fb 

 

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře