Projekt na těžbu kobaltu u Kraslic ožívá. Stojí za ním malý těžařský startup z Kanady

Projekt na těžbu kobaltu u Kraslic ožívá. Stojí za ním malý těžařský startup z Kanady

Lithium, mangan a kobalt jsou kovy nezbytné pro výrobu lithium-iontových baterií, bez nichž se dnes neobejdou mobily, notebooky ani elektromobily. Všechny tři zmíněné kovy by se do budoucna mohly těžit na území České republiky. Po projektech na dobývání lithia u Cínovce a manganu u Chvaletic ožívá i záměr na těžbu kobaltu v okolí Kraslic v Karlovarském kraji.

Zájem těžařů o lokalitu u Kraslic potvrzuje také ministerstvo životního prostředí. Podle jeho vyjádření úředníci stanovili v říjnu 2019 průzkumná území Kraslice, Liboc, Sněžná a Počátky (tři malé osady spadající pod město Kraslice). Držitelem oprávnění je společnost Golden Pet, která již dříve získala souhlas k průzkumu ložiska v lokalitě Tisová (též součást města Kraslice). Toto povolení z roku 2015 bylo prodlouženo do poloviny roku 2025.

Finanční trhy ovšem nevěří úspěchu této firmy tolik jako dalším zájemcům o těžbu kovů v Česku. Kanadský Euro Manganese, který stojí za plánovanou produkcí manganu ze starých hald po těžbě u Chvaletic, má tržní kapitalizaci 197 milionů kanadských dolarů (3,5 miliardy korun). Australská European Metals Holdings (EMH), která ze 49 procent vlastní projekt na těžbu lithia u Cínovce, má hodnotu 129,6 milionu liber (2,85 miliardy korun). Canadian Palladium Resources je zatím ohodnocen na pouhých 10,7 milionu kanadských dolarů.

Ve všech případech se jedná o těžařské startupy, neboli takzvané juniorní těžaře. Takových firem již v Austrálii a Kanadě vznikly tisíce. Jejich zájem se soustředí na jeden či dva těžební projekty po celém světě, ale jen malý zlomek těchto firem uspěje. Zakládání juniorních těžařů v Austrálii a Kanadě souvisí se vstřícnou legislativou, dostupností financování prostřednictvím burzy a také dostatkem zkušených manažerů a expertů se specializací na těžební průmysl.

Zdroj a celý text: Ekonomický deník

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře