Hejtman Kulhánek: Slíbím cokoli, ale nesplním nic
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN/KOA) se nedávno na svém facebookovém profilu pochlubil tím, jak Karlovarský kraj pod jeho vedením dobře hospodaří. Jako důkaz zveřejnil zprávu o historicky nejvyšším zůstatku na bankovních účtech. Dalo by se říci skvělá zpráva! Ovšem pouze pro ty, kteří se příliš neorientují ve světě financí. Proč? Protože jde pouze o líbivé fráze, které o skutečném stavu finanční kondice našeho regionu nic nevypovídají.

“Často jsme bezdůvodně napadáni opozicí, že rozhazujeme krajské peníze. Omyl! Karlovarský kraj má za rok 2021 historicky nejvyšší zůstatky na bankovních účtech, a to i přesto, že neomezujeme investice. K 31. prosinci 2021 šlo o celkovou částku 2 miliardy 14 milionů korun. Pro srovnání: k témuž datu v roce 2020 měl kraj na bankovních účtech celkem 1 miliardu 634 milionů korun. Investice do všech oblastí (například silnice, zdravotnictví, další etapa obnovy Císařských lázní) přitom běžely v loňském roce podle plánu a v celkovém finančním objemu souměřitelném s předchozími lety” uvedl na svém facebookovém profilu hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek

Reakce opoziční krajské zastupitelky a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) na sebe nenechala dlouho čekat

“Jsem moc ráda, že má kraj tolik peněz na svých bankovních účtech, ale výše zůstatků neříká, jak kraj v daném roce hospodařil. Jsou tam zahrnuty peníze, které jsou již vázané, jako jsou například získané prostředky v roce 2019 na Císařské lázně, nyní v objemu 200 milionů, kotlíkové dotace a další. Důležitý faktor je, kolik kraj má volných ušetřených peněz a to také nevíme, protože říká, že předpoklad rozdílu příjmů a výdajů byl -923 milionů a skutečnost roku 2021 +403 miliony.” 

Zároveň si koalice schválila řadu placených politiků v podobě uvolněných zastupitelů, kteří za nic neodpovídají, každý měsíc pobírají z rozpočtu 84 tisíc a k tomu další benefity, jako auta a asistenty.

Nyní bych si dovolila porovnat s rokem 2020, kdy předpoklad byl -332 miliony a výsledek +1,422 miliardy! Z toho cca 700 milionů bylo vázaných a 700 milionů volných, tedy ušetřených. Všichni víte, že jsme kontrolovali každou objednávku, fakturu, smlouvu, všechna výběrová řízení nad 50 tisíc byla otevřená, a to se bohužel příchodem Petra Kulhánka všechno zrušilo.”

Zároveň si koalice schválila řadu placených politiků v podobě uvolněných zastupitelů, kteří za nic neodpovídají, každý měsíc pobírají z rozpočtu 84 tisíc a k tomu další benefity, jako auta a asistenty. Doslova nás zvedá ze židle schválení 500 tisícových odměn všem členům představenstva Karlovarské krajské nemocnice, která je v mínusu a odměny si především zaslouží naši zdravotníci. Na druhou stranu každé zastupitelstvo prosíme, ať vedení kraje navýší finanční prostředky seniorům na jejich aktivity, jako v minulých letech. Vždy je náš návrh zamítnut. Karlovarsky kraj by měl také férově říci, že od roku 2021 se za vlády Andreje Babiše podstatně zvýšil příspěvek v rámci rozpočtového určení daní, což našemu kraji přineslo dalších minimálně 200 milionů”, uvádí místopředsedkyně sněmovny a krajská opoziční zastupitelka Vildumetzová.

Zdroj: TZ/redakce

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře