Nejasnosti provázejí prodej soukromého podílu v Chevaku
Podle mariánskolázeňských Pirátů mohlo při prodeji soukromého podílu ve vodárenské společnosti Chevak Cheb a.s. dojít k nezákonnému postupu, který poškodil ostatní akcionáře. Těmi jsou města a obce na Chebsku a Ašsku, včetně měst Mariánské Lázně, Cheb, Aš, Františkovy Lázně a mnoho dalších. Podle jejich tvrzení starosta města Mariánské Lázně Martin Hurajčík (ANO2011) informace z jemu dostupné právní analýzy této problematiky zamlčel ostatním zastupitelům a na vznesené dotazy dosud nereagoval.

O co konkrétně jde?

Společnost Chevak Cheb a.s. je akciovou společností, která dohlíží na zásobování vodou v okresech Cheb a Aš. V této společnosti vlastnil 28,16 % akcií zahraniční investor GELSENWASSER AG. Právě německý akcionář v nedávné minulosti své akcie odprodal další soukromé společnosti Accolade.

Učinit to měl tak, že svůj podíl v Chevaku převedl do samostatné společnosti a tu následně prodal. Podle právní analýzy, kterou má starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík (ANO2011) k dispozici, tak mohlo dojít k obejití stanov společnosti. Německý akcionář měl podle nich totiž akcie nabídnout k odkupu přednostně ostatním akcionářům, tedy městům a obcím.

Tuto analýzu mohl pan Hurajčík díky svolení právní firmy předat k prostudování všem členům zastupitelstva města Mariánské Lázně. To však neudělal. Tvrdí Piráti.

Na toto téma se rozhořela diskuze na oficiálním facebookovém profilu Pirátů, kde se k celé záležitosti vyjádřil i starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík (ANO)

“Že se ani trochu nestydíte takhle lhát. Zvlášť ty, jako bývalý starosta, (myšleno Kalina) za kterého byl minulý rok převod společnosti Gelsenwasser uskutečněný a přes to, že jste byli upozorněni, že se něco ve společnosti děje, vykašlali jste se na to a neudělali jste vůbec nic. A to i v této chvíli máte stále piráti a stan dva zástupce v dozorčí radě Chevaku. A od samotné společnosti Chevak přišlo “Právní posouzení převoditelnosti akcií..”, které nechala zpracovat dozorčí rada s vašimi zástupci! Navíc toto posouzení přišlo ve formě memoranda a jako přísně důvěrné, což jsem od začátku kritizoval a společnost až 12.1. 2023 povolila částečné zpřístupnění některých informací. Vše je připraveno na nejbližší jednání Zastupitelstva města, které od té doby nezasedalo, což moc dobře víte. Je velmi dobře, že jsou záznamy z minulých zastupitelstev na internetu, aby si každý mohl udělat obrázek, kam jste Chevak dostali, když jste byli ve vedení města a jaké kroky, které jsme kritizovali, jste udělali. Navíc je to vámi dosazené současné vedení Chevaku, které všemi prostředky bránilo konání valné hromady, o kterou požádali město Mariánské Lázně, jako akcionář. Vzhledem k tomu, že jsem byl lživě nařčen, že něco zamlčuji, očekávám od pirátů omluvu.” uvádí ve svém komentáři starosta Hurajčík

Zdroj: Fb Piráti Karlovarský kraj, karlovarsky.pirati.cz

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře