Císařské Lázně budou drahým pomníkem Petra Kulhánka
Obnova karlovarských Císařských lázní, tedy jedné z nejcennějších památek Karlovarského kraje i celé České republiky, pomalu spěje do finále. Ze stavby, která měla původně stát 850 milionů korun, se ale pod vedením nynějšího hejtmana Petra Kulhánka (KOA/STAN) stal megalomanský projekt, který nabobtnal na neuvěřitelných jeden a půl miliardy korun. Smutné je, že navýšení ceny o sedm set milionů korun zaplatí kraj ze svého rozpočtu, neboť hejtman nedokázal vybojovat žádnou dotaci.

„V Praze nám řekli, že nemají peníze,“ konstatoval Petr Kulhánek během zasedání zastupitelstva, kde se ho opozice ptala, proč část nákladů nehradí stát prostřednictvím některého z ministerstev. Kolik jednání týkajících se financování Císařských lázní hejtman absolvoval a jak moc o peníze bojoval, ale nezaznělo

„Obnovu Císařských lázní jsem připravovala a vyřizovala ještě z pozice hejtmanky, kdy se celkové náklady pohybovaly kolem 850 milionů korun.  Téměř polovina těchto peněz ale byla zajištěna ze státního rozpočtu, kde jsem pro Císařské lázně vybojovala dotaci čtyři sta milionů korun,“ vysvětluje poslankyně parlamentu a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Ta očekávala podobný postup i od nynějšího vedení kraje a rozhodně nepočítala s tím, že bude hejtman a jeho radní nesmyslně navyšovat cenu díla, aniž by měli zajištěnu pomoc a podporu státu. Podle opozice však zdaleka není problémem jen obrovsky vysoká cena obnovy této památky, ale i její budoucí využití. 

„Už nyní je počítáno v rozpočtu kraje s desítkami milionů korun, které mají jít na provoz této budovy, a vy se nám tady snažíte namluvit, že sál, který jste ze svého rozmaru nechali vetknout do atria Císařských lázní, bude soběstačný. Všichni dobře víme, že je to nesmysl,“ říká Gabriela Dostálová, členka finančního výboru. 

Ta se společně s dalšími opozičními kolegy obává, že Císařské lázně budou v budoucnu obrovskou finanční zátěží pro krajskou pokladnu a každoročně spolykají desítky milionů korun. 

„Snad každý rozumně uvažující člověk musí pochopit, že téměř žádný sál není výdělečný a musí se dotovat. Jenže hejtman opět slibuje nereálné věci, i když dobře ví, jak složité je najít pro takovýto prostor každodenní využití,“ říká dále Jana Mračková Vildumetzová s tím, že v Karlovarském kraji není ani dostatečný počet obyvatel, ani dostatečná kupní síla, která by dokázala podobný sál uživit.

Císařské lázně se tak podle opozice stanou velmi drahým pomníkem Petra Kulhánka, který nesehnal na obnovu budovy ani korunu dotace a opět ukázal, že je v Praze naprosto nerespektovaným a přehlíženým politikem, kterému ani jeho straničtí kolegové z Pětikoalice nechtějí pomoci.

Zdroj: TZ

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře