Karlovarský festival si připomene zesnulou historičku Evu Zaoralovou
Karlovarský filmový festival letos uctí ve svém programu nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou, která byla dlouhá léta jeho uměleckou ředitelkou. Jako vzpomínku na ni uvede ve svém programu film Federica Felliniho Silnice, který sama označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování. Novinářům to řekl nástupce Zaoralové v pozici uměleckého ředitele festivalu Karel Och.

Festival, jehož 56. ročník začne 1. července, připomene Zaoralovou i výstavou fotografií, která přiblíží její celoživotní sepětí s filmem i působení v čele karlovarského festivalu. Součástí výstavy budou i fotografie ze setkání s desítkami světových filmařských osobností.

Och také dnes představil 33 filmů, které budou na letošním ročníku festivalu uvedeny v několika soutěžích. Ve dvou soutěžích a sekci Zvláštní uvedení bude mít premiéru sedm českých filmů. V žánrově pestrém výběru se objeví melodrama, dystopická sci-fi, romantická komedie nebo dokumentární esej. “Z přibližně 1500 přihlášených filmů jsme s kolegy vybrali tři desítky zbrusu nových kinematografických děl, která komplexním způsobem odrážejí náš vkus. Ten vychází z přesvědčení, že smysluplná provokativnost a snaha zkoumat nové cesty filmového vyjadřování se nemusí vylučovat s diváckou vstřícností,” míní Karel Och.

Organizátoři festivalu již dříve uvedli, že podpoří ukrajinské filmaře a tamní filmový průmysl. Ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem v Oděse, který se kvůli válce na Ukrajině nemůže konat, uvedou v Karlových Varech rozpracovaná ukrajinská díla, která představí filmovým profesionálům.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře