Za vraždu z roku 2008 u Aše 13 let vězení

Ke 13 letům ve věznici se zvýšenou ostrahou odsoudil dnes Krajský soud v Plzni dva muže za vraždu mladého muže u přehrady Bílý Halštrov u Aše na Chebsku v roce 2008.

Rozsudek nad třiačtyřicetiletým bývalým policistou Martinem Novotným a o pět let starším tehdejším vyhazovačem z diskotéky Alešem Šeptákem vynesl krajský soud podruhé. Předloni oba muže osvobodil. Vrchní soud v Praze ale původní rozsudek zrušil a vrátil věc zpět do Plzně.

Oba muži vinu odmítají. Státní zástupce pro ně navrhl třináctiletý trest vězení, obhájci požadovali zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali. Podle zákonů platných v roce 2008 jim hrozilo 12 až 15 let, případně až výjimečný trest, současné zákony mají pro stejný skutek přísnější sazbu.

Novotný a Šepták podle soudu v noci 23. listopadu 2008 zbili v Aši šestadvacetiletého muže, odvezli ho na odlehlé místo u přehrady Bílý Halštrov. Tam ho znovu napadli a když se nemohl kvůli zlomené stehenní kosti a opilosti bránit ani utéct, přivázali ho za opasek na lano a víc než dva kilometry ho smýkali za autem, uvedl soudce Tomáš Bouček. Muže pak podle rozsudku nechali ležet u silnice, kde zemřel. Po zbití a následném vláčení za autem utrpěl zlomeniny kostí a čelistí, obroušení lebky, rozsáhlé odřeniny, tržné rány a zhmožděniny po celém těle a mnohá vnitřní zranění. Jeho utrpení muselo být podle znalců značné, protože minimálně na počátku vlečení za autem byl při vědomí.

K soudu se případ dostal po více než deseti letech. Krátce po činu policie a policejní inspekce podezírala tehdejšího kolegu Novotného a zadržela ho, kvůli nedostatku důkazů ale vyšetřovatelé věc odložili. Deset let poté se přihlásil svědek, který vypověděl, jak v kritický den viděl auto vláčející člověka a poznal v autě Novotného a řidiče Šeptáka, třetímu muži do tváře neviděl. Svědectví vedlo v roce 2018 k zadržení Novotného a Šeptáka a bylo i hlavním důkazem obžaloby.

Krajský soud v roce 2020 výpověď korunního svědka označil za nevěrohodnou a nedostačující pro odsouzení. Vrchní soud s tím ale nesouhlasil a vyvrátil argumenty krajského soudu. Plzeňský soud proto nyní doplnil důkazy, vyslechl nové svědky i korunního svědka, který původně vystupoval jako utajený. Nyní už svědčil veřejně. “Musím přiznat, že ve chvíli, kdy jsme se více zaměřili na komplexní posouzení dalších důkazů v souvislosti s výpovědí svědka, došli jsme k závěru, že je třeba brát rozhodnutí Vrchního soudu bez výhrady,” uvedl Bouček. Oba obhájci naopak věrohodnost svědka zpochybnili. Podle nich neustále měnil výpovědi a odporoval si. Vyšetřovací pokus na místě, který měl prokázat, zda mohl skutečně vidět to, co tvrdil, označili za frašku.

Novotnému nepomohla ani svědectví několika nově navržených lidí, kteří mu na kritickou noc poskytli alibi. Na základě odposlechů z vazební věznice soud usoudil, že svědci byli navedeni a uváděli naučené výpovědi, kterým předcházela vyjednávání Novotného ve vazbě, jaké svědky je třeba zajistit a co by měli vypovídat, upozornil soudce. Novotný tvrdil, že neměl žádný motiv muže zabít. Jako možný motiv činu u něj soud nevyloučil žárlivost, neboť usmrcený muž se bavil s tehdejší Novotného přítelkyní.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře