V Karlových Varech nehrozí skokový nárůst ceny tepla
Ceny tepla dodávané karlovarskou teplárnou v letech 2020 a 2021 zůstávaly stejné, na letošní rok cena vzrostla jen minimálně, ačkoliv ceny vstupů stoupaly enormně. Město, teplárenská společnost i dodavatel tepla Sokolovská uhelná deklarovaly společný zájem na zachování přijatelných cen tepla podpisem memoranda letos v lednu a s tímto cílem také byly kalkulovány ceny na rok 2023. 

Mezi lety 2020 a 2023 narostou ceny plynu o 372 %, ceny elektřiny o 233 % a ceny emisních povolenek o 217 %. Obrovský nárůst jsme zaznamenali i v letošním roce, přesto se na začátku roku stanovená cena tepla nezvyšovala, dopady zdražování nesl dodavatel tepla,“ uvedl prokurista karlovarské teplárny Roman Miarka.  

To, že máme memorandum o dodávkách tepla, znamená pro Karlovy Vary i další připojená města a obce v regionu nesmírnou úlevu. Když vidíme, do jakých výšin rostou ceny tepla ve městech, která nemají to štěstí jako my, víme, že jsme pro naše lidi a podnikatele udělali to nejlepší,“ konstatuje primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová. 

Pro koncového odběratele se cena na příští rok zvedne o 15,2 % oproti letošku. Pro typickou domácnost to znamená zvýšení měsíční platby asi o 250 korun. V současné situaci je to nezbytné minimum, rozhodně nepřenášíme všechny zvýšené náklady na spotřebitele,“ říká Martin Dušek, náměstek primátorky, v jehož gesci je i Karlovarská teplárenská.

Letošní cena za gigajoule tepla pro domácnosti činila včetně DPH 653,40 Kč, na rok 2023 je kalkulovaná cena 752,40 Kč včetně DPH, tedy o 99 korun více. Při typické roční spotřebě domácnosti 30 GJ to znamená za rok o 2 970 Kč více, tedy měsíčně o 247,50 Kč.  

Cena tepla na primárním rozvodu, tedy pro velkoodběratele, je na příští rok stanovena na 547 Kč/GJ, letos činila 484 Kč/GJ. 

Zdroj: Magistrát města Karlovy Vary

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře