Policisté upozorňují na zabezpečení objektů před dovolenými, krimi zprávy, zprávy karlovarsko

Evropský den proti vloupání – Policisté upozorňují na zabezpečení objektů před dovolenými

Léto je již v plném proudu a před námi jsou letní prázdniny – čas odpočinku a dovolených, na který se těší každý z nás. V tomto období odjíždíme pryč ze svých domovů na několik dní, a proto bychom chtěli v rámci Evropského dne proti vloupání, který je v povědomí již pátým rokem, připomenout pár informací a rad k zabezpečení našeho obydlí.

Ministerstvo vnitra ČR, ve spolupráci s Policií ČR, nechalo za účelem kampaně zpracovat 4 nové na sebe navazující videospoty. První z nich se věnuje obecně kvalitnímu zabezpečení domácnosti. Druhý videospot doporučuje, jak vhodně ochránit domov před odjezdem na dovolenou. Na něj navazuje třetí spot s tématem, jak vzbudit dojem obydlené domácnosti, když nejste doma. Poslední z nich je zaměřený na skutečnost, kdy přeci jen došlo k vloupání do domácnosti a jaká základní pravidla v takovém případě dodržovat. 

Výše uvedené materiály budou postupně zveřejňovány na Twitteru MV ČR (@vnitro) a po jejich zveřejnění budou rovněž k dispozici na www.stopvloupani.cz a www.prevencekriminality.cz.

„Policisté se dnes a denně setkávají s následky vloupání do různých typů objektů a vnímáme, že pro oběti jsou mnohdy závažnější emocionální dopady těchto skutků, než majetková újma. Dlouhodobě se v rámci preventivních aktivit snažíme vštěpovat veřejnosti jednoduché zásady, jak případného pachatele od vloupání odradit. Základní postupy jsou totiž velmi jednoduché. Například zamknout dveře nebo zavřít ventilačku před odchodem z domova vůbec nic nestojí a může mnohému zabránit“, apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

 „Po klidnějších (z pohledu kriminality) covidových letech opět zažíváme nárůst kriminality, kdy největší podíl na celkové kriminalitě má již tradičně kriminalita majetková. Počet vloupání do bytů a rodinných domů se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil o více než 10 %.  Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že lidé mají k dispozici možnosti, jak své domovy a majetek zabezpečit a že to nemusí být vůbec drahé. Vyzdvihujeme tak čtyři osvědčená a efektivní opatření a zároveň lidem doporučujeme, jak se chovat bezpečně, jaká zvláštní opatření učinit před odjezdem na dovolenou, ale také to, jak reagovat v případě, že se přeci jen stanou obětí vloupání“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Policiste upozornuji na zabezpeceni objektu pred dovolenymi krimi zpravy zpravy karlovarsko

V rámci této kampaně proběhla dne 21. 6. 2023 preventivní akce. Policejní preventistky z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zavítaly do obchodního domu v Sokolově, kde si pro návštěvníky připravily preventivní stánek. Návštěvníkům zde poskytly důležité informace a rady týkající se zabezpečení jejich majetku nejen před odjezdem na dovolenou. Informovaly je o aktuálních trendech v oblasti vloupání do obydlí a také připomněly celorepublikový projekt „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Prohlédnout a vyzkoušet si zde návštěvníci mohli i vzory mechanických zábranných prostředků včetně zabezpečovacích prvků. Další obdobná preventivní akce proběhne dne 23. 6. 2023 v obchodním domě v Karlových Varech. 

I když už jsou majitelé chat i rekreanti dávno ve svých chatách a prázdninových domech zabydleni, proběhly dne 15. června 2023 dvě preventivní akce, při kterých policisté v Karlovarském kraji kontrolovali chatové oblasti ohledně jejich zabezpečení. Majitelé zkontrolovaných objektů tak mohli najít o provedené kontrole lísteček, který mimo jiné obsahuje i cenné preventivní rady. Obdobné kontroly chatových oblastí budou i nadále pokračovat po celém Karlovarském kraji.

I v letošním roce opětovně připomínáme pár základních pravidel, které je třeba mít na paměti kdykoliv odcházíte nebo odjíždíte z domova:
  • Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  • Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova a soukromí.
  • Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlédnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
  • Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí. Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
  • Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení objektů jsou pro všechny zájemce dostupné na webových stránkách www.stopvloupani.cz. Dále rovněž na webových stránkách projektu „Zabezpečte se“ (www.policie.cz/zabezpectese), kde budete moci hledat potřebné informace a rady v nejbližších dnech. K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií, vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s OPK MV ČR a PČR, viz https://cmzs.cz/cs/katalog-vyrobku.

Zdroj a foto: Policie ČR

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře