zřícenina hradu Andělská Hora, Na záchranu památek kraj uvolní 20 milionů korun
Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila rozdělení části dotací na obnovu a využití kulturních památek, památkově hodnotných objektů a movitých věcí. Než se však peníze dostanou ke všem žadatelům, je třeba ještě rozhodnutí  krajských zastupitelů o poskytnutí zbylé části finančních prostředků. Podpořeno bude na 79 žádostí v celkové výši 20 milionů korun, což je nejvíce za dobu existence kraje.

Hodnoceno bylo 110 žádostí, přičemž stejně jako v uplynulých letech jejich finanční nároky několikanásobně převyšovaly alokaci dotačního programu. Pokud by Karlovarský kraj chtěl vyhovět všem, potřeboval by bezmála 50 milionů korun. „Teď se nacházíme ještě stále v situaci, že když zvažujeme, koho podpořit, musíme k tomu přistupovat z hlediska záchrany. Protože v této situaci se v Karlovarském kraji nachází mnoho kulturních památek, které jsou v ohrožení, a tudíž je zachraňujeme před úplnou likvidací,“ uvedla na tiskové konferenci k jednání Rady Karlovarského kraje radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

Díky finančnímu příspěvku Karlovarského kraje bude moci být realizována obnova řady městských domů v Jáchymově, peníze ale poputují také například na záchranu historických venkovských objektů v Doubravě a Salajně. Dotace pomohou i při obnově hradů a zámků, jako je Loket, Seeberg, Andělská hora, Vildštějn, Horní hrad nebo Kopanina. Stranou nezůstanou ani církevní památky, pomoc zamíří třeba na opravy kostelů v Chýších, Ostrově, Božím Daru, Oloví a Horním Slavkově.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře