Bezdůvodný povyk kolem odvolání ředitele KSO

Vedení města Karlovy Vary v nedávné době přistoupilo k odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO) pana Mgr. Petra Polívky.

Město tento krok odůvodnilo ústy prvního náměstka primátorky Tomáše Trtka takto: Odvolání ředitele není motivováno snahou orchestr poškozovat, destabilizovat, zasahovat do jeho dramaturgie nebo umělecké činnosti. Nejde ani o tlak na snižování počtu členů orchestru nebo jeho rozpočtu. Stejně tak jsou zveřejněné i podmínky výběrového řízení, a ani v nich není žádné zadání snižovat počet hráčů orchestru nebo jeho rozpočet,” uvedl první náměstek primátorky Tomáš Trtek.

Vedení města má k takovému kroku naprosté právo, stejně jako valná hromada jakékoliv jiné společnosti odvolává své manažery a ředitele, učinilo tak i město. Mimochodem děje se to dnes a denně. Nová Rada Karlovarského kraje také odvolala celé vedení Karlovarské krajské nemocnice, a to v době koronavirové pandemie.

Je ale třeba zmínit věci, které ohledně KSO často nezaznívají. Město Karlovy Vary se nenachází v dobré finanční situaci a zlepšení se i vzhledem k pandemii koronaviru dá očekávat jen stěží. V minulosti, především pak v době, kdy byl primátorem města Ing. Petr Kulhánek, se rozpočet KSO navyšoval z roku na rok, až dorostl do astronomických rozměrů.

KSO Karlovy Vary dotace mesta

Ještě v devadesátých letech 20. století hospodařil Karlovarský symfonický orchestr, příspěvková organizace /dále jen KSO/ s pouhými 7 000 000,- Kč. Kolem roku 1990 mělo KSO již ročně k dispozici již cca 10 000 000,- Kč. V roce 2004 dal magistrát orchestru dotaci ve výši cca 16 000 000,- Kč. O šest let později, tedy v roce 2010 hospodařili už karlovarští symfonici s částkou 20 000 000,- Kč. V tomto roce došlo ještě jednou k navýšení / pravděpodobně v měsíci květnu / rozpočtu KSO ve výši 1 200 000,- Kč. To znamená, že v roce 2010 hospodařil orchestr s dotací v celkové výši 21 200 000,- Kč.

Výše uvedený rok byl také současně rokem volebním. V říjnu téhož roku v komunálních volbách poprvé zvítězilo hnutí KOA, které z následujícího grafu začalo být ke KSO navýsost obzvláště štědré. Z grafu pod názvem „Podpora města Karlovy Vary symfonickému orchestru“ je i pro laika vše ihned patrné. Toto tvrzení však dokazuje i návrh rozpočtu pro rok 2019, který byl navržen na částku blížící se téměř k 36 000 000,- Kč.!?

Vedení KSO si tak zvyklo na to, že se o ně město vždy postará a velmi štědře zadotuje. Stačilo jen zaklepat na ty správné dveře. V takto zajetých kolejích se rychle zapomene, že kvalitní ředitel (manažer) se má také starat o dobrou finanční kondici jemu svěřené společnosti. Možná si to už lidé nepamatují, ale KSO mělo v minulosti i svého generálního partnera (sponzora).

Nastává tedy otázka, jak z tohoto začarovaného kruhu štědrých dotací ven a nepoškodit kvalitu a renomé KSO.

Prvním krokem bývá vždy změna managmentu, v tomto případě ředitele a vypsání výběrového řízení tak, aby tuto funkci zastával zkušený manažer. Městu se to například povedlo v KV Aréně.

Dalším krokem může být v minulosti již zmiňovaná fúze Karlovarského symfonického orchestru se Západočeským symfonickým orchestrem, který by následně mohl spadat pod Karlovarský kraj. Ten disponuje zcela jinými finančními prostředky, než Karlovy Vary, resp. Mariánské Lázně.

Řešení budou muset nakonec najít sami politici. Je ale nemožné, aby se neustále navyšoval rozpočet pro KSO a jinde peníze chyběly. Od symfoniků jsem nikdy neslyšel, kde by mělo město „ušetřit“, aby jim mohlo přidat. To má město zrušit jednu školu nebo třeba školku? Má zavřít Rolavu jen proto, aby byly spokojení zaměstnanci KSO…? Ne, tudy cesta určitě nevede.

Autor: Jaroslav Matějíček, foto: Fb – KSO

,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře