Ve 20. ročníku ODM obsadil Karlovarský kraj 7. místo

Pochodeň uhasla. V jubilejním 20. ročníku ODM obsadil Karlovarský kraj celkové 7. místo

Přes sto sad medailí bylo rozdáno v rámci Olympiády dětí a mládeže. Od 22. do 26. ledna se města Hradec Králové, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Nová Paka a Trutnov proměnila v olympijská střediska, která přivítala 1151 mladých talentů. Jubilejní 20. Olympiádu dětí a mládeže ovládl domácí Královéhradecký kraj. Karlovarský kraj obsadil 7. místo v celkovém pořadí krajů, a to se ziskem 21 medailí.

„Naši mladí sportovci dokázali, že ačkoliv pocházejí z malého kraje, jsou velkými talenty a obrovskými bojovníky. Měli jsme samozřejmě svá želízka v ohni, u kterých jsme měli medailové ambice, ale konečný účet, který výprava Karlovarského kraje ODM vystavila, byl nad naše očekávání. Jsem hrdý na každého z našich účastníků, kteří se do Královehradeckého kraje vydali a předvedli svůj výkon, i když třeba nebyl korunován úspěchem. Trénink dělá mistry a já věřím, že účast na olympiádě byla velkou motivací pro jejich další snažení,” uvedl radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

I tentokrát se ODM stala pro účastníky životním zážitkem. “Jsem nadšený z toho, jakým způsobem Olympiáda dětí a mládeže probíhala. Byla tady skvělá atmosféra a mohli jsme sledovat výborné sportovní výkony. Dlouho jsme se připravovali a ukázalo se, že to byla správná cesta,” hodnotil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a dodal: “Nechtěli jsme, aby to bylo jenom o jednotlivých disciplínách. Sportovci si mohli užít jedinečnou atmosféru, potkat úspěšné sportovce i nové přátele, navštívit zajímavé debaty a užít si bohatý doprovodný program.” 

Na programu bylo 10 sportů a 26 disciplín. Na sportovištích i v samotných městech to žilo. “Měl jsem možnost s mnoha mladými sportovci mluvit a říkali, že si to v Královéhradeckém kraji neuvěřitelně užili. Navíc tyto hry  patřila k těm nejúspěšnějším i z hlediska návštěvnosti sportovišť. Například na hokeji i ve Vejsplachách bylo každý den téměř tisíc návštěvníků, což je pro mladé sportovce fantastický zážitek,” komentuje Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru zodpovědný za ODM.

Sportoviště i Olympijský dům každý den navštěvovali kromě veřejnosti rovněž školy a desítky úspěšných sportovců. Mezi nimi nechyběla ambasadorka Eva Adamczyková, biatlonista Ondřej Moravec, alpská lyžařka Martina Dubovská, snowboardista Jakub Hroneš, skikrosař Tomáš Kraus, hokejisté Václav Varaďa, Patrik Eliáš, Matouš Menšík a další.

Olympiádu dětí a mládeže si nenechaly ujít ani kamery České televize. Akci od pondělí do čtvrtka živě přenášel kanál ČT sport i platforma ČT sport+, která poskytla moderovaný proud ze sportovišť i celé přenosy vybraných závodů. Většina sportů rovněž nabídla streaming svých disciplín. Celkově bylo na olympijskytym.cz/tv odvysíláno 33 přenosů, což činí 167 hodin streamů. Diváci při jejich sledování strávili více než 6000 hodin.

Jedním z pilířů Olympiády dětí a mládeže je dlouhodobě fair play chování. Na závěrečném ceremoniálu byl oceněn lyžařský orientační běžec Matěj Čečka, který přišlápl lyži svému soupeři, následně ho však pustil před sebe. Hodinky PRIM a peněžitý dar od společnosti Sazka mu předal Jan Pirk, senátor a člen Českého klubu fair play.

Poté pořadatelskou štafetu největší multisportovní akce v České republice převzal Jihočeský kraj, kde sev roce 2024 uskuteční letní edice Olympiády dětí a mládeže.

Medailisté z výpravy Karlovarského kraje:

1. místa
Nela Apolínová – akrobatické lyžování skicross, starší dívky
Nela Šnebergerová – krasobruslení soutěž dívek, starší dívky
Apolínová Nela, Korellus Lukáš, Rüster Maximilian, Šambergerová Emma – akrobatické lyžování, skicross team, soutěž družstev
Lukáš Štěrba – lyžařský orientační běh, krátká trať, chlapci 14
Anna Tomanová – snowboarding, slopestyle, mladší dívky
Anna Tomanová – snowboarding, snowboardcross, mladší dívky

2. místa:
Karolína Amchová – běžecké lyžování zrakově postižených, závod s intervalovým startem klasicky dívky B1 – B3
Maximilian Rüster – akrobatické lyžování – skicross, starší chlapci
Samuel Fejgl – snowboarding, snowboardcross, mladší chlapci

3. místa:
Kryštof Beníšek -biatlo-  sprint 4 km klasicky, starší chlapci M15
Šimon Chalupa – biatlon – sprint 4 km klasicky, mladší chlapci M14
Samuel Fejgl – snowboarding – paralelní obří slalom, mladší chlapci
Tereza Havránková – krasobruslení – soutěž dívek. mladší dívky
Lukáš Štěrba – lyžařský orientační běh – sprint, chlapci 14
Kryštof Beníšek – biatlon, závod s hromadným startem 5 km volně, starší chlapci
Šimon Chalupa – biatlon, závod s hromadným startem 5 km volně, mladší chlapci
Martin Plch – snowboarding, snowboardcross, starší chlapci
Anna Chymčáková – snowboarding, slopestyle, starší dívky
Samuel Fejgl -snowboarding, slopestyle, mladší chlapci
Martin Plch – snowboarding – slopestyle, starší chlapci
Amchová Karolína – běžecké lyžování zrakově postižených – sprint klasicky, dívky B1 – B3

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje, foto: Hokejkv.cz

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře