Seminář pro zájemce o dotace v oblasti regionálního rozvoje

Vyjednávání o koalici v Karlovarském kraji neberou konce a v současné době skončilo kvůli sporu o hejtmana. Na tento post si brousí zuby bývalý primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (STAN resp. KOA), ale také koalice ODS a KDU-ČSL. Ta na tuto funkci nominovala Karla Jakobce.

Dle vyjádření samotných aktérů jde o jediný, za to zásadní spor. Na programových cílech panuje relativní shoda. Blok 21 ( STAN, Piráti, Volby pro kraj, Místní a SNK1) a ODS s KDU-ČSL se přitom na koalici chtěli dohodnout do čtvrtka, kdy bude pokračovat jednání krajského zastupitelstva. Ovšem bez shody na personálním složení rady to není možné. Do hry se tak může vrátit hnutí ANO, které post hejtmana nabídlo právě koalici ODS/KDU-ČSL.

Kandidát na hejtmana Karel Jakobec okomentoval celou situaci těmito slovy. „Naše požadavky na postavení v koalici jednoznačně vycházejí z významu a strategického postavení našich zastupitelů pro budoucí vládu Karlovarského kraje. S politováním musíme konstatovat, že zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka nevyšli naší koalici nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili. A to přesto, že po pro programové stránce se nenalezl sporný bod,“ uvedl dnes Jakobec.

Pohled druhé strany je zcela odlišný

„Takový model, který obsazuje třetinu Rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery,“ uvedl lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA). „Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů,“ doplnil.

ODS a KDU-ČSL trvají na místě hejtmana a minimálně jednoho dalšího radního. Blok 21 jim nabízí místo prvního náměstka, dalšího radního a možnost nominovat jednoho uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru.

Pokud nedojde k nečekanému obratu ve vyjednávání je jednou z možných variant koalice ANO, ODS a KDU-ČSL, jednotlivci napříč politickým spektrem (VoK/Karlovaráci – Skuhravý a Brdlík, SNK1 – Pokorná) a podpora SPD.

Jedno je ale jasné. Politikům zvolených v letošních krajských volbách moc času nezbývá. Jinak nám totiž hrozí, že se nestihne dojednat a schválit rozpočet kraje a budeme v rozpočtovém provizoriu.

Nevýhody takového rozpočtu jsou zásadní, a to především v těchto bodech.

  • Minimum prostředků jde na investice, rozpočet je udržovací.
  • Riziko odmítnutí investic či čerpání dotací například z EU
  • Snížená schopnost adaptace na změny v novém roce

Při posledním jednání krajského zastupitelstva žádala Jan Mračková Vildumetzová (ANO), aby zastupitelé schválili alespoň nové složení finančního výboru, který by mohl začít pracovat na přípravách rozpočtu pro příští rok.

Tento návrh ale neprošel především díky hlasům zastupitelů z Bloku 21, kteří byly proti.

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře