Komunální volby 2022 v Karlových Varech. Volební systém a predikce výsledků

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky, a ty nejbližší proběhnou 23. – 24. září 2022.

V komunálních volbách si občané volí nové zastupitele na radnicích a magistrátech, čímž volí i nové starosty. Volební systém voleb do obecních zastupitelstev je přitom velice unikátní. Neobvyklý je svou možností hlasování, kdy lidé mohou volit zástupce více politických stran, případně takzvaným panašováním dávat hlasy kandidátům různých stran. Vzhledem k možnosti panašování – hlasování pro kandidáty z různých stran – rozděluje každý volič tolik hlasů, kolik je v obecním zastupitelstvu křesel. Ty může dát jednotlivé straně, rozdělit je mezi jednotlivé kandidáty nebo oba způsoby zkombinovat. 

  • Volba strany – Volič křížkem označí čtverec vedle jména dané strany na hlasovacím lístku. 
  • Panašování – Volič pomocí křížků vedle jejich jmen vybere tolik kandidátů, kolik má zastupitelstvo křesel. 
  • Kombinace – Volič vybere jednu stranu a následně například čtyři kandidáty jiných stran, strana, kterou vybral tak o tyto hlasy přijde. 

Tolik v krátkosti o volebním systému v komunálních volbách. Nyní se konkrétně zaměříme na volby v našem krajském městě Karlových Varech.

Ty poslední, které proběhly na podzim roku 2018 dopadly následovně:

Volby zcela jednoznačně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 23,86 % hlasů a získalo 12 mandátů. Na druhém místě skončilo místní uskupení KARLOVARÁCI, které obdrželo 15,63 % hlasů, a to jim vyneslo 8 mandátů. V současné době jde tak o dvě nejvýznamnější politická hnutí v Karlových Varech a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mohlo po následujících volbách změnit.

Na třetím místě se umístila Karlovarská občanská alternativa (11,37 % hlasů – 5 mandátů), ale pro tuto stranu šlo doslova o volební propadák, protože ztratila od posledních voleb čtyři mandáty. Voliči jim dali jasně najevo, že účinkování Petra Kulhánka jako primátora města bylo špatné.

Čtvrtí pak byly Piráti (9,97 % hlasů – 5 mandátů). Pátá ODS – Občanská demokratická stran (7,76 % hlasů – 3 mandáty) a poslední komunisti – KSČM (5,07 % hlasů – 2 mandáty)

V Karlových Varech byla již tradičně nízká volební účast – 37,61 %.

Jak to vidím teď a jaký bude pravděpodobný výsledek komunálních voleb v Karlových Varech:

Vítězem bude opět hnutí ANO, které svůj výsledek může ještě vylepšit a pohybovat se bude v rozmezí od 24 do 27 % hlasů.

Druhé místo určitě obhájí KARLOVARÁCI a budou se pohybovat kolem 15 až 18 % hlasů, což by v konečném účtování stačilo na sestavení vládní dvojkoalice s hnutím ANO.

O třetí místo svedou souboj dvě strany, a to KOA (Karlovarská občanská alternativa) a SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Zde mírně favorizuji KOA se ziskem 10 až 12 % hlasů. SPOLU získá 8 až 10 % hlasů. Bude to ale velice těsné.

Do zastupitelstva se ještě může dostat Česká pirátská strana, která to nebude mít vůbec lehké a svůj poslední výsledek určitě nezopakuje. Jejich procentuální zisk bude mezi 4 až 6 % hlasů.

Komunisté se do zastupitelstva už nedostanou a může je nahradit SPD (4 až 6 % hlasů)

Ostatní strany a hnutí, které se budou ucházet o hlasy voličů neuspějí. Nikdo nepřekročí 5 % hlasů. V neprospěch dalších politických subjektů hraje i očekávaná nízká volební účast (37 až 41 %)

Politické strany, hnutí a koaliceVýsledky v procentech
Hnutí ANO 201124 – 27 % hlasů
Hnutí KARLOVARÁCI15 – 18 % hlasů
Karlovarská občanská alternativa10 – 12 % hlasů
Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 8 – 10 % hlasů
Česká pirátská strana 4 – 6 % hlasů
SPD 4 – 6 % hlasů

Autor: Petr Lang, politický komentátor

Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře