Kraj přispěje obcím na nákladné lékařské přístroje
Kraj přispěje obcím na nákladné lékařské přístroje – Specializovaným lékařským ambulancím ve městech a obcích našeho regionu často chybí moderní přístrojová technika, jako jsou mimo jiné rentgenové, sonografické či kardiologické ultrazvukové přístroje.

Zatímco nemocnice dokáží na pořízení těchto přístrojů čerpat dotace z evropských či jiných zdrojů, ambulantní specialisté většinou tyto možnosti nemají. Karlovarský kraj se proto rozhodl pomoci obcím vybavit specializované ambulance prostřednictvím vyhlášení nového dotačního programu. Program schválila Rada Karlovarského kraje, odsouhlasit jej musí také krajští zastupitelé.

​Do konce tohoto roku kraj vyčlenil na dotace 1 milion korun. O dotaci budou moci žádat města a obce do 20 tisíc obyvatel. „Vnímáme potřebu z území kraje zlepšit kvalitu lékařské techniky ve specializovaných ambulancích, proto jsme vytvořili nový krajský dotační program. Kraj pomůže uhradit náklady do výše 50 procent pořizovací ceny přístroje, maximálně však 500 000 korun. Cena přístroje musí být minimálně 500 000 korun bez DPH. Dotace je určena především na přístroje pro specializované ordinace v oboru kardiologie, neurologie, radiologie, urologie a další,“ popsal hejtman Petr Kulhánek.

Žádosti o dotace budou moci obce podávat od 5. prosince 2022. Ordinační doba specialisty, který bude nový přístroj využívat, musí být minimálně 3 dny v týdnu v rozsahu nejméně 12 hodin týdně. O dotaci lze žádat i v případě již zakoupené lékařské techniky během tohoto roku. „V současnosti kraj přispívá na vybavení a obnovu ordinací praktických lékařů, podporuje specializační vzdělávání absolventů lékařských fakult, vyplácí stipendia budoucím lékařům i náborové příspěvky zdravotníkům, kteří nově nastupují do nemocnic. Dále jsme připravili mimořádný systém pobídek pro praktické lékaře, kteří se rozhodnout působit na území regionu. Snažíme se, aby lékařská péče byla pro všechny dostupnější a kvalitnější. Je to náročný úkol, protože lékaři i sestry chybějí po celé zemi, ale postupnými kroky se nám daří situaci zlepšovat,“ dodal hejtman.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje, foto ilustrační

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře