Náplavka Ohře je plná atrakcí – Prolézačky, houpačky, zvonkohra, podzemní telefon, prvky s optickými klamy, vodní pumpa, šroub a jiné interaktivní prvky, ale také ohniště, molo, agility překážky pro psy a spousta jiných atrakcí pro malé i velké tělem i duší a dokonce i pro hendikepované zaplnily dříve zarostlý břeh Ohře mezi Chebským mostem a Plynárenskou lávkou.
Karlovy Vary mají nový volnočasový areál
Náplavka Ohře se rozprostírá v pásu dlouhém jeden kilometr a je volně přístupná po celý rok. Město za vybudování nového parku zaplatilo zhruba 37,5 milionu korun. Autorem projektu je GEOprojectKV, zhotovitelem společnost Videst.
„Na rozdíl od podobných projektů v jiných městech, má karlovarská náplavka přírodní ráz díky množství zeleně a charakteru všech instalovaných prvků. Tímto projektem chceme podpořit pověst Karlových Varů jako nejzelenějšího českého města. Věřím, že se Náplavka Ohře brzy stane atraktivním cílem místních obyvatel i turistů, zejména, až se nám plochy na jaře opravdu zazelenají a probarví květy. V ideálním případě se sem vypraví celé rodiny. Zabaví se na hřištích, vycvičí psa na agility překážkách, udělají si piknik, opečou buřty, prohlédnou si venkovní výstavu, zajdou na komorní koncert, film nebo divadlo. Takový byl od počátku koncept celého tohoto projektu. My jsme připravili plochy, prostory a vybavení a nyní už je na případných zájemcích, organizátorech a samotných návštěvnících, aby náplavce vdechli život,“ uvádí primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.
Karlovarské náplavce se dostalo uznání u odborné veřejnosti již v průběhu příprav. Projekt získal v loňském roce stříbrnou medaili v soutěži Stavby Karlovarského kraje. Přípravy trvaly zhruba tři a půl roku. Realizace začala letos v červenci a slavnostní otevření se odehrálo 23. listopadu.
„Proměna tohoto kilometrového úseku je postavená na úzkém propojení s přírodou, na respektu k přírodě a přírodním živlům. Protože se nachází v aktivním záplavovém území, jsou všechny prvky, které zde byly nainstalovány, stavěny takzvaně v toku řeky, aby je případná velká voda přirozeně obtékala. Herní prvky i mobiliář jsou z velké většiny z kamene a dřeva, také v souladu s respektem k přírodě a přírodnímu rázu celé lokality. Vodní svět pracuje s vodou z řeky a funguje čistě na mechanické bázi, jediným pohonem je lidská síla, šikovnost a hravost návštěvníků. Bonusem stavebních úprav je to, že se celá břehová hrana otevřela a řeka se stává aktivní součástí prostoru a života ve městě,“ vysvětluje radní města Petr Bursík, který měl celou přípravu a realizaci projektu na starosti.
Náplavka Ohře je po stavební a technické stránce hotová, v příštích měsících ji ještě Správa lázeňských parků více „zazelení“. Vysadí zde zhruba osm desítek stromů, keře a trvalky.
Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary