Živá kultura je základním stavebním kamenem každého města
Lidé se chtějí bavit. To je základní pravidlo každé společnosti a platí to bez výjimky i pro Karlovy Vary. Přesto se objevují lidé, kterým se nelíbí kulturní akce v centru města a raději by podobné aktivity viděli v kulturních areálech v okrajových čtvrtích. Najít ideální rovnováhu mezi oběma rovinami, to je úkol, s kterým se potýká vedení Karlových Varů v posledních letech.

Hnutí Karlovaráci se dlouhodobě snaží o to, aby město kulturně žilo i ve složité době posledních dvou covidových let. Chápeme velmi dobře, že situace si žádá aktivní podporu kulturního života ze strany města a děláme pro to maximum,” říká karlovarský náměstek pro kulturu Josef Kopfstein (Karlovaráci).

Právě covidová doba přinesla celou řadu zcela nových výzev, které muselo vedení města řešit. Zahájilo proto celou řadu nových projektů, jejichž cílem bylo přivést kulturu do centra města a nabídnout lidem více možností, jak se dostat i k takovým druhům umění, které by pro ně jinak bylo nedostupné. S nesmírně pozitivními ohlasy se například setkaly koncerty Karlovarského symfonického orchestru, který v době přísných pandemických opatření koncertoval pod širým nebem na karlovarských sídlištích.
“Kulturu považujeme za samozřejmou součást života nás všech, nejde ji brát jen jako nutné zlo, nebo něco, co řešíme až jako poslední,” myslí si náměstek Kopfstein.

Podobný názor sdílí i celá řada lidí z kulturní branže. “Jsem naprosto přesvědčen, že chránit živou kulturu a ideálně aktivně podporovat její šíření je v tom nejlepším zájmu nás všech. Představa, že naši občané mohou denně chodit do práce a uspokojovat kulturní a sociální potřeby sami doma u internetu je krátkozraká. Živá kultura je přece jedním ze základních pilířů naší společnosti,” myslí si Jan Anděl, dlouholetý pořadatel festivalu VARY GOOD FEST. Souhlasí s ním i Ricardo Delfino, hudební publicista a dramaturg Top RoofTop festivalu v Karlových Varech, kteří říká: “Festivaly a koncerty nejsou akcemi, které by vznikaly ze dne na den, naopak mnohdy stojí měsíce příprav. Teď by naše snaha měla putovat primárně k znovunastolení kontinuity a návratu živé kultury do veřejného prostoru.”

Již teď vedení města připravuje další nástroje, jak pomoci kulturnímu životu v Karlových Varech a plánuje nové akce pro tento rok. “Chtěli bychom ubezpečit všechny karlovarské kulturní nadšence a všechny, kdo se kultuře v našem městě věnují, že na jejich podporu budeme myslet i v roce 2022. Nedokážu si představit, že by to tak nebylo,” uzavírá Josef Kopfstein.

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře