Zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech
Průvod krále zakladatele, svěcení pramenů, zábava v ulicích – zažijte Zahájení lázeňské sezóny 2022

Po dvouleté odmlce bude lázeňská sezóna v Karlových Varech opět odstartována celoměstskými slavnostmi. Vyhrazen jim bude celý víkend od 6. do 8. května a hlavními událostmi bude otevření zrekonstruované Vřídelní kolonády a odhalení nové sochy Karla IV. na Divadelním náměstí.

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v přechozích dvou letech zhatila koronavirová epidemie a na ni navázaná opatření, která vždy na začátku května znemožňovala pořádání hromadných akcí. Letos už ale nic nebrání tomu, aby se městem prošla družina zakladatele města Karla IV. Smetanovy sady se promění v řemeslný jarmark s historickými atrakcemi a tvořivými dílnami pro děti, u pošty na třídě TGM vyroste podium, na kterém se od pátku do neděle vystřídá řada umělců od místních až po hvězdné hosty. V sobotu se odehraje tradiční ceremoniál žehnání karlovarským pramenům. Pokropen svěcenou vodou bude i výtrysk Vřídla, který se po rekonstrukci síně vrací do útrob Vřídelní kolonády. V rámci slavnostního večera budou vybraným osobnostem předána nejvyšší městská ocenění – Ceny města a čestné občanství. Na své si přijdou i milovníci porcelánu. Letos budou moci obdivovat dílo a nakupovat produkty největšího českého výrobce na jarmarku před Lázeňským hotelem Thermal. Třídenní maraton vyvrcholí v neděli Sinatrovskými slavnostmi na Linhartu.

Vřídlo vytryskne opět v kolonádě

Ikonický výtrysk Vřídla v nově zrekonstruované síni Vřídelní kolonády bude moci veřejnost poprvé spatřit v předvečer zahájení sezóny. Slavnostní otevření se odehraje ve čtvrtek 5. května v 11 hodin, v sobotu 7. května se pak Vřídlu i kolonádě dostane slavnostního požehnání. 

VYBRANÉ AKCE PROGRAMU ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2022 

Zahajeni lazenske sezony Karlovy Vary zpravy karlovarsko

ŘEMESLNÝ JARMARK A ATRAKCE PRO DĚTI | pátek – neděle 10:00 – 18:00 – Smetanovy sady

Park u Alžbětiných lázní zaplní desítky stánků. Umělecký sklofoukač, tiskař, šperkař a mistři dalších oborů budou předvádět svá řemesla. K vidění a koupi bude také keramika, nožířské zboží, polodrahokamy, dřevěné hračky, kožené kabelky, boty, pásky, proutěné zboží, koření a sazenice od zahradníka a spousta dalšího. Chybět nebude ani moravské víno přímo od vinaře. Děti se zabaví v tvořivých dílnách, na historickém kolotoči nebo při jízdě na sudech.

KONCERTY, DIVADELNÍ A TANEČNÍ PŘEDSTAVENÍ | pátek – neděle

Přední interpreti české a slovenské scény a regionální umělci se představí na kolonádách, v parcích a dalších místech ve městě. Mezi nejatraktivnější vystoupení budou patřit koncerty Vladimíra Hrona, Evy Burešové s Ondřejem Gregorem Brzobohatým, Vaša Patejdla či skupiny Nebe na pódiu u hlavní pošty. Po úspěších v minulých letech se i letos do Karlových Varů vypraví Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Róby Biedermeier a historický tanec předvede v sobotu na Tržní kolonádě.

PORCELÁNOVÝ JARMARK | pátek – sobota 10:00 – 18:00 – prostranství před LH Thermal

Na prostranství před Thermalem uspořádá společnost THUN 1794 prodejní slavnosti. Výrobky z porcelánu budou v prodeji u desítky stánků, další nabídnou občerstvení. Chybět nebude ani doprovodný program.

ŽEHNÁNÍ PRAMENŮM | sobota 10:00 – Mlýnská kolonáda

Tradičního ceremoniálu žehnání karlovarským pramenům se ujme Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský. Slavnostní akt začne v 10 hodin na Mlýnské kolonádě a vyvrcholí na Vřídelní kolonádě.

PRŮVOD KARLA IV. | sobota 15:00 – Sady Karla IV. – Smetanovy sady

Tradiční průvod městem má letos novou trasu. Sedmdesátičlenný průvod družiny vedené králem Karlem IV. na koni, s přehlídkou rytířů a jejich soubojů, kejklířů, tanečnic a dalších členů vyjde ze Sadů Karla IV. u Císařských lázní. V 15:15 dorazí na Divadelní náměstí, kde bude v 15:30 odhalena zbrusu nová Jezdecká socha Karla IV. Další pouť historického průvodu povede na Mlýnskou kolonádu a zakončena bude ve Smetanových sadech.

ODHALENÍ NOVÉ SOCHY KARLA IV. | sobota 15:15 – Divadelní náměstí

Jezdecká socha krále Karla IV. v nadživotní velikosti se stane novou dominantou Divadelního náměstí. Monument z dílny sochaře Michaela Gabriela včetně podstavce dosahuje výšky 5,6 metru. Slavnostně odhalen bude po příchodu královského průvodu.  

KONCERT FILMOVÝCH MELODIÍ | sobota 17:00 – Mlýnská kolonáda

Karlovarský symfonický orchestr odehraje v prostorách Mlýnské kolonády koncert plný slavných filmových melodií. Pod taktovkou Jana Mikoláše zazní hudba z filmů Star Wars, Jurský park, Lví král, Fantom opery, Harry Potter, Ledové království, James Bond a dalších. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek bude koncert odehrán v prostoru Vřídelní kolonády. 

SINATROVSKÉ SLAVNOSTI | neděle 15:30 – sv. Linhart

V rámci již šestého ročníku zazní na Linhartu slavné ragtimové, swingové i populární melodie v podání karlovarských kapel Scott Joplin´s Ragtime Swing Quartet, Vedvouband, Vocal Band Quartet a Henry Volf Trio. Návštěvníci se mohou těšit na skladby od Jaroslava Ježka, George Gershwina, Beatles a dalších, ale samozřejmě především Franka Sinatry. V místě je zajištěno parkování, návštěvníky koncertu také na místo a zpět dopraví speciální autobusová linka z konečné zastávky autobusu č. 6 v Doubí.

Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře