Vedení města Sokolov ocenilo policistu a jeho kamaráda, kteří zachránili topící se vodáky na Ohři

Loď s několika vodáky se převrátila v sobotu 10. července na jezu v Černém Mlýně. Nebýt rychlé a obětavé pomoci policisty, kriminalistického technika Jana Macha, a jeho kamaráda Radovana Ptáka, patrně by událost neměla dobrý konec. Oba dva zachránci převzali ve čtvrtek 15. července medaile Za zásluhy o bezpečnost, které jim udělila rada města Sokolov.

oceneni obcane kteri zachranili topici se vodaky na Ohri

Oběma statečným mužům postupně poděkovali ze jejich odvážný čin starostka města Renata Oulehlová, místostarosta Jan Picka, velitel městské policie Petr Kubis a ředitel územního odboru Policie ČR v Sokolově Karel Stodola.

Ocenili jejich pohotovost, s níž se vydali topícím se lidem na pomoc. Jan Mach a Radovan Pták se rovněž zapsali do kroniky města.

Co se v Černém Mlýně stalo? (Psali jsme ZDE)

Několik vodáků se pokusilo neúspěšně splout jez a skončili ve vodě pod ním. Další vodáci přihlížející z břehu okamžitě volali na pomoc záchranáře, ještě před jejich příjezdem se však Jan Mach s Radovanem Ptákem pustili do akce s cílem vyprostit topící se lidi z vodního bubnu pod jezem. Bez cizí pomoci neměli šanci doplavat ke břehu.

Radovan Pták to vzal kolem elektrárny, přelezl ostnatý drát a přes lávku se dostal doprostřed jezu. Po žebříku slez na betonový pás. Jan Mach si vzal vestu a přivázal kolem pasu lano, které drželi další vodáci. Skočil do řeky a doplaval ke kamarádovi na pilíř.

Odsud házeli topícím se vodákům záchranný kruh. Tak se jim podařilo vytáhnout dva lidi, kteří se kruhu zachytili. Pak ještě dostali z vody tímto způsobem další dva. V řece nakonec zůstal poslední z vodáků, jenž byl evidentně na pokraji svých sil a mizel pod vodou. Jan Mach za ním skočil, Radovan Pták ho jistil a držel provaz. Policista chvíli plaval a spatřil topícího se vodáka, jak se vynořil nad hladinu. Chytil ho a Radovan Pták oba dva za lano vytáhl ven. Zachráněné potom z pilíře dopravil do bezpečí na břehu hasičský člun.

Zdroj a foto: Týdeník policie

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře