Vedení kraje se snaží umlčet opozici

Vedení Karlovarského kraje nechtělo, aby se  starostka Sokolova zúčastnila jednání se zástupci Evropské komise

Jedno z nejdůležitějších jednání o budoucnosti Karlovarského kraje se konalo v úterý na golfovém hřišti v Sokolově. K jednání u kulatého stolu tam byli vedením kraje pozváni zástupci ministerstev a také zástupci Evropské komise. Diskutovalo se o procesu transformace kraje a o takzvaných strategických projektech, které mají být realizovány za miliardy z Evropské unie.

Proces transformace se týká takzvaných uhelných regionů a jeho cílem je pomoci zahladit stopy po těžební činnosti a pomoci regionu přeorientovat se na jinou, než těžební činnost. V Karlovarském kraji se to tedy nejvíce týká Sokolovska, které je ale současným vedením Karlovarského kraje přehlíženo a opomíjeno. Průběh přípravy transformace, výběr strategických projektů i jejich obsah dlouhodobě kritizuje krajská opozice a především starostka Sokolova Renata Oulehlová(ANO). A právě ta nedostala na takto důležité jednání pozvánku a vedení kraje jí tak zabránilo prezentovat evropským komisařům pochybnosti o správnosti výběru některých projektů. „Vedení kraje se dlouhodobě bojí naší kritiky a neustále se nás snaží umlčet. Celou dobu přehlíží naše námitky i názory a tvrdošíjně se snaží prosadit projekty, které s těžbou ani transformací regionu nesouvisí. Je to snaha přihrát obrovské balíky peněz koaličním partnerům a podělit se o evropské finance na úkor té oblasti, která to nejvíce potřebuje,“ říká starostka Sokolova, která je zároveň poslankyní Parlamentu ČR a opoziční krajskou zastupitelkou.

Ta byla připravena prezentovat své názory Evropské komisi a takříkajíc si vše s vedením kraje vyříkat před komisaři, kteří mají mít poslední slovo ve schvalování evropských miliard. Pozvánka na jednání ale nebyla adresována městu Sokolov, ani jeho starostce, ale přímo do rukou druhého místostarosty Jana Picky (nez.), který je členem vládnoucí krajské koalice. „Vůbec to nechápu. Město vždy a všude prioritně zastupuje starosta nebo primátor. Je naprosto běžná praxe, že pozvánku dostává právě nejvýše postavený zástupce města a ten v případě zaneprázdněnosti nominuje a vyšle svého zástupce. Tady je ale jasně vidět snaha zabránit mojí účasti na jednání a proto jsem byla takto podle a nehorázně obejita,“ zlobí se Renata Oulehlová.

Na jednání navíc nebyl pozván ani europoslanec z Karlovarského kraje Ondřej Knotek (ANO), který se procesu transformace dlouhodobě věnuje a například oba zbývající uhelné regiony, tedy Ústecký a Moravskoslezský kraj, pravidelně navštěvuje a pomáhá jim na evropské úrovni.

„Proces transformace je v Karlovarském kraji setrvale netransparentní a jsou zastírány a zamlčovány důležité informace. Byla jsem připravena otevřít téma strategických projektů a prodiskutovat jejich obsah a přínos našemu regionu se zástupci Evropské komise. To mi ale nebylo umožněno, neboť všichni z vedení kraje dobře ví, že bych podrobila kritice zejména rekonstrukci horského hotelu Klínovec a také vznik centra Vlaštovka v Aši. A protože s tímto postupem opravdu od počátku nesouhlasíme, budeme se muset vypravit přímo do Bruselu a diskutovat tyto věci s komisaři přímo v jejich sídle,“ dodala Renata Oulehlová, kterou podpořila i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Myslím si, že by si vedení kraje mělo minimálně nastudovat zákon o obcích a mělo by respektovat vrcholné zástupce obcí a měst, tedy starosty, a nemělo by se je snažit takto zbaběle umlčet jen proto, že mají jiný názor a jinou politickou příslušnost. Jenže v Karlovarském kraji je demokracie a politická kultura v podání hejtmana Petra Kulhánka (STAN) a jeho koaličních partnerů dlouhodobě pošlapávána a nedodržují se ani základní psaná i nepsaná pravidla,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře