V květnu zahájí v Karlových Varech novou lázeňskou sezónu

V Karlových Varech zahájí novou lázeňskou sezónu – Tradiční žehnání pramenům, průvod zakladatele města Karla IV. a jeho početné družiny, řemeslný jarmark, tanec, divadlo a hudba všech žánrů, koncerty velkých hvězd, nová hraná prohlídka města – Karlovy Vary se připravují na jednu z nejvýznamnějších kulturně-společenských událostí roku

Zahájení lázeňské sezóny 2023 proběhne o víkendu 5. – 7. května

„Karlovy Vary už dávno nejsou sezónními lázněmi, za léčbou a odpočinkem k nám jezdí hosté po celý rok. Zahájení lázeňské sezóny ale má pro město velkou symboliku. Je oslavou jedinečného přírodního bohatství a historie, tedy hlavních atributů věhlasu města, prosperity lázeňství, cestovního ruchu a všech navazujících oborů. A ty, po citelných dopadech událostí posledních let spojených s covidem a válkou na Ukrajině, potřebují jakýkoliv impuls, který pomůže k oslovení nové klientely. Program Zahájení lázeňské sezóny je koncipován tak, aby oslovil i obyvatele města a jeho nejbližšího okolí a českou klientelu obecně. O tu zahraniční usilujeme kampaněmi Infocentra města a také aktivitami v rámci našeho členství ve skupině Slavných lázeňských měst Evropy zapsané na Seznamu UNESCO,“ uvádí primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Slavnostního žehnání pramenům se letos ujme papežský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Velkolepý a oblíbený průvod družiny zakladatele města Karla IV. ztvární soubor Rytíři Koruny České. Ve Smetanových sadech se uskuteční řemeslný jarmark s dětskými dílnami, na podiu v parku vystoupí mimo jiných Janek Ledecký, skupiny No Name a Verona. Otevřená bude Zámecká věž, kde pokračuje interaktivní výstava UNESCO, na Mlýnské kolonádě odehraje koncert Karlovarský symfonický orchestr, v ulicích města budou k vidění historické kostýmy, které vynese oblíbený Spolek panstva na tvrzi Žíželeves.

Do programu městských slavností se zapojují i další organizátoři. Tradičně je to společnost Thun 1794 se svými Jarními porcelánovými slavnostmi v Grandhotelu Ambassador Národní dům a na přilehlém prostranství. Hotel Thermal uspořádá první ročník první ročník festivalu Beer&Grill Fest.

Tradičním předprogramem Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech bude i letos Pálení čarodějnic na Sokolském vrchu 30. dubna od 17 hodin.

V programu jsou soutěže a divadlo pro děti, hudební vystoupení. Hranice pro čarodějnice vzplane ve 20 hodin a 23 minut. Na místě budou připravena také malá ohniště, na kterých si příchozí mohou opéct přinesené buřty. Zajištěn je rovněž prodej občerstvení.

VYBRANÉ AKCE PROGRAMU ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2023:

SLAVNOSTNÍ VEČER MĚSTA V KARLOVARSKÉM DIVADLE

Významní hosté zaplní Karlovarské městské divadlo a stanou se svědky dekorování vybraných osobností, kterým budou udělena nejvyšší městské ocenění, Cena města Karlovy Vary a čestné občanství. Předána bude rovněž Cena primátorky města a Cena Sdružení léčebných lázní Karlovy Vary.

ŘEMESLNÝ JARMARK A ATRAKCE PRO DĚTI | pátek – neděle 10:00 – 18:00 – Smetanovy sady

Krásu řemeslné výroby a nakupovat atraktivní produkty řemeslníků mohou zájemci na jarmarku ve Smetanových sadech. Dorazí opět oblíbený sklář se svou dílnou na kolečkách, představí se také drátenice, krajkářka, výtvarnice, která láká na originální kresbu na utěrky a prostírání, chybět nebudou výrobci svíček a mýdel. V prodeji budou minerály surové i broušené, šperky, kožené výrobky, nože, keramika, dřevěné hračky, nejrůznější dekorace a textil a také aromakosmetika. Chybět nebude stánek s vínem rodinného vinařství z Moravy, pražená káva, mok z malého pivovaru, langoše, trdelník. Pro děti ve Smetanových sadech vyroste oblíbená tvořivá dílna a také historický kolotoč, který se bude v sobotu i v neděli točit zdarma. Děti se také zabaví na Královské cestě plné úkolů (v neděli od 10 do 16 hodin).

KONCERTY, DIVADELNÍ A TANEČNÍ PŘEDSTAVENÍ | pátek – neděle

Janek Ledecký, skupiny No Name a Verona – koncerty slavných a populárních interpretů budou i letos přístupné zdarma. Na podiu ve Smetanových sadech vedle předních interpretů české a slovenské scény vystoupí  řada regionálních umělců. Atraktivní bude zajisté sobotní koncert středověké kapely Turdus a velký kolonádní koncert Karlovarského symfonického orchestru na Mlýnské kolonádě. 

ŽEHNÁNÍ PRAMENŮM | sobota 10:00 – Mlýnská kolonáda

Tradičního ceremoniálu žehnání karlovarským pramenům se ujme papežský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Slavnostní akt začne v 10 hodin na Mlýnské kolonádě a vyvrcholí na Vřídelní kolonádě.

PRŮVOD KARLA IV. | sobota 15:00 – Sady Karla IV. – Smetanovy sady

Družina zakladatele města se vydá na průvod městem ze Sadů Karla IV. u Císařských lázní, projde přes Mlýnskou kolonádu a svou pouť trasu zakončí ve Smetanových sadech. Trasa průvodu – Sady Karla IV., Festivalový most, Mírové náměstí, Stará louka, Tržiště, Lázeňská, Mlýnské nábřeží, Dvořákovy sady, LH Thermal, Poštovní most, Smetanovy sady. Sedmdesátičlenný průvod rytířů, kejklířů a tanečnic v podání souboru Rytíři Koruny České povede sám Karel IV. na koni. Spatřit ho můžete i po skončení průvodu ve Smetanových sadech, které se z části promění na historické ležení a uskuteční se zde také hostina Karla IV. s tancem, rytířskými souboji a divadelními kousky pro krále a jeho dvůr.

SPOLEK PANSTVA NA TVRZI ŽÍŽELEVES | sobota 11:00 – 18:00 – Tržní kolonáda

Tržní kolonáda přenese návštěvníky do 19. století. I letos do Karlových Varů dorazí oblíbený Spolek panstva na tvrzi Žíželeves, který opět vynese šaty Biedermeier, předvede tanec 19. století. Potkat dámy, pány i děti v úchvatných róbách můžete nejen na Tržní kolonádě, ale také v sobotním ranním průvodu od Thermalu na Mlýnskou kolonádu před žehnáním pramenům.

JARNÍ PORCELÁNOVÉ SLAVNOSTI | pátek – neděle – Grandhotel Ambassador Národní dům 

Před Grandhotelem Ambassador Národní dům i v jeho útrobách můžete obdivovat krásu porcelánu a nakoupit produkty věhlasných producentů. Výstavu Prostřené stoly najdete v sále Orpheum, v prodejních stáncích v Zeyerově ulici budete opět moci nakoupit český porcelán za výhodné ceny, pro rodiny s dětmi bude připravena Porcelánová školička.

BEER&GRILL FEST | pátek – sobota – prostranství před hotelem Thermal

Těšte se na první ročník festivalu jídla, pití a zábavy. Nezapomeňte si vzít piknikové deky, prostoru pro ně bude dost. Připravené budou pokrmy známé i ty z dalekých koutů. Ochutnáte tradiční pečené sele, steaky, sýry, grilované vege speciality, ale i argentinské barbeque. Páteční večer bude zasvěcen sládkům z lokálních i vzdálených pivovarů. Navaří pivní speciály a vy budete hodnotit nejlepší z nich. V sobotu se k pivovarům připojí i milovníci ohně s výběrem pokrmů z grilů. Připraven bude i doprovodný program a zábava pro děti.

INTERAKTIVNÍ VÝSTAVA UNESCO | pátek – neděle – 10:00 – 18:00 – Zámecká věž

Výstava představuje 11 Slavných lázeňských měst Evropy ze 7 zemí, která byla v červenci 2021 společně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vstupné 50 Kč, snížené 25 Kč.

VARANDY – HRANÁ PROHLÍDKA MĚSTA | pátek 19:00 – Divadelní náměstí – Mlýnská kolonáda

Pouliční divadlo Viktora Braunreitera a jeho zábavný vhled do historie Karlových Varů tentokrát boří mýtus, že historii tvořili pouze muži. První, téměř čistě ženská prohlídka Karlových Varů, vás o tom přesvědčí.

Celý program ke stažení ZDE

Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře