V Bečově ověřili a uložili ostatky svatých do relikviáře sv. Maura

Na zámku a hradu Bečov zkontrolovali a uložili zpět do relikviáře sv. Maura ostatky svatých. Aktu se zúčastnil i kardinál Dominik Duka.

Relikviář se nyní bude stěhovat do nových prostor v takzvaných Pluhovských domech horního zámku, které jsou součástí areálu zámku a hradu Bečov.

Kromě samotné kontroly stavu relikviáře z 12. století byla památka rovněž pečlivě zdokumentována. “Lidé se někdy domnívají, že historie a tradice nejdou s moderní vědou dohromady. Není to pravda. My tady dnes ukazujeme, že věda a tradice mohou být v symbióze. Tradice a historie je tady zastoupena tou úžasnou památkou, relikviářem sv. Maura, ale zároveň tady ukazujeme možnosti 21. století. Díky tomu můžeme dnes studovat tuto památku v takových detailech, jako to dodnes nebylo možné,” popsal geoinformatik Jiří Šindelář, který spolu s fotografem Martinem Frouzem vytvářel přesné 3D modely výzdoby relikviáře.

Relikviář sv. Maura se řadí do skupiny domečkových relikviářů. Dekorace relikviáře tvoří soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily. Relikviář sv. Maura byl vyroben ve Florennes v dnešní Belgii. Na konci druhé světové války jej před příchodem armád zakopali pod podlahu hradní kaple Beaufortové, tehdejší majitelé zámku v Bečově. Znovu objeven byl pak až v roce 1985, když se o něj začal zajímat americký obchodník. Indicie pak dovedly kriminalisty až k nálezu relikviáře. V současné době je relikviář jednou z hlavních lákadel zámku a hradu Bečov. Ročně si jej přijedou prohlédnout desítky tisíc lidí. Kvůli své hodnotě je také uložen v přísných bezpečnostních podmínkách.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře