U Vintířova se dokončuje fotovoltaická elektrárna společnosti SUAS GROUP

Energetická společnost SUAS GROUP plní své transformační cíle a u Vintířova finišuje s výstavbou své první samostatné fotovoltaické elektrárny

Tímto pilotním projektem v hodnotě 63 milionů korun si skupina otestovala svou schopnost budovat tato zařízení nejen pro své potřeby, ale i pro externí zákazníky. Společnost plánuje po dostavbě solárního parku Lipnice následovat i s dalšími solárními projekty. Z pohledu Karlovarského kraje jde nejen o krok směrem k využití nových zdrojů energie, ale také směrem k energetické bezpečnosti a v budoucnu soběstačnosti regionu.

Zaniklá obec Lipnice byla s těžební činností a energetikou v sokolovském regionu dlouhodobě spjata, na jejím okraji fungovaly důl Kateřina a lom Lipnice. Nyní do lokality energetickou výrobu vracíme, ale namísto těžby realizujeme výstavbu svého prvního solárního parku. S plánovaným výkonem 2,7 megawatt-peaku bude patřit k těm menším, ovšem pro nás jde o velmi důležitý zdroj,“ popisuje pilotní „zelený zdroj“ skupiny místopředseda představenstva SUAS GROUP​ David Najvar, který je ve skupině za energetické projekty zodpovědný.

Lokalita Lipnice je pro solární elektrárnu ideálním místem

Ta vzniká na pozemcích společnosti, které nejsou určeny k rekultivacím a nenabízí jiné využití. V blízkosti areálu se také nachází energetická infrastruktura skupiny, což usnadní připojení solární elektrárny do sítě. „Projekt v Lipnici budujeme bez dotací, jelikož jsme chtěli získat především zkušenosti, které jsou pro nás do budoucna velmi cenné. Navíc se nám podařilo podstatnou část technologií, včetně solárních panelů, střídačů a transformátorů nakoupit ještě před aktuálním zdražováním. Návratnost samotné investice očekáváme v průběhu patnácti let,“ dodává Najvar. 

Společnost si na budování své první fotovoltaické elektrárny dává velmi záležet. Pro dokonalou stabilitu solárních panelů došlo ke zmapování podloží a přípravě potřebné konstrukce. Výběr veškerých komponentů elektrárny byl předem pečlivě zvážen, aby kvalitativně odpovídal požadavkům. Byly zakoupeny solární panely, v jejichž ceně je započítána i ekologická likvidace po skončení životnosti. Vybrané střídače mají maximální možnou účinnost, což je investicí do budoucna. A elektrárna bude samozřejmě splňovat veškeré bezpečnostní a kvalitativní standardy z hlediska samotných dodávek do sítě. 

Po realizaci solární elektrárny plánuje SUAS GROUP i další fotovoltaické projekty. V příštím roce by mohlo začít budování elektrárny v lokalitě Lítov a Nové Sedlo. Dále je v plánech výstavba elektrárny na smolnické výsypce a v dalších lokalitách zasažených důlní činností. Téměř jistá je výstavba bateriového úložiště, svého druhu největšího na území České republiky. Projekt je ve své před-realizační fázi, kdy skupina čeká na příslušná povolení. Bateriové úložiště má sloužit jako stabilizační prvek, který umožní vykrytí výpadků dodávek energie třeba ve chvílích poklesu intenzity slunečního svitu. Společnost zkoumá i možnosti výroby vodíku nebo metanolu, které by následně mohly být využívány buď k výrobě elektřiny, nebo v dopravě. 

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře