Policisté prap. Jakub Mareš a nstržm. Jan Prokš z obvodního oddělení Mariánské Lázně
Policisté prap. Jakub Mareš a nstržm. Jan Prokš z obvodního oddělení Mariánské Lázně v pátek 7. května letošního roku zachránili život šestadvacetiletému muži. Ten chtěl skočit z železničního mostu v Mariánských Lázních, ovšem policisté si jeho sebevražedného počínání všimli a pohotovou reakcí ho zachránili.

V odpoledních hodinách prováděli policisté ve městě hlídkovou činnost, při které si u mostu všimli podivného chování šestadvacetiletého muže. Ten měl následně přelézt zábradlí mostu a postavit se na římsku. Muž rázem stál zhruba v desetimetrové výšce. „Okamžitě jsme na to zareagovali. Já se vydal k muži, který stál na římse a kolega mezitím zastavil dopravu a zabezpečil místo. Všechno to proběhlo velmi rychle,“ uvedl prap. Jakub Mareš, který u policie slouží, jak sám říká, zatím pouze šest let, ale v podobné situaci se neoctil poprvé. V roce 2017 totiž zachránil život třináctileté dívce, která přepadla přes řídítka a vážně se zranila (info zde).

Poté se prap. Jakub Mareš začal přibližovat k šestadvacetiletému muži, který s ním po chvíli už i komunikoval. „Slezl jsem k němu. Po chvíli mi začal říkat o svých problémech, které chtěl vyřešit sebevraždou. Řekl jsem mu, že každý máme problémy, ale tohle není řešení. Ve vhodný okamžik jsem po něm sáhl a chytil ho za oblečení. Pak jsme s kolegou muže přesvědčovali, aby přelezl zábradlí a dostal se tak do bezpečí, což nakonec učinil,“ doplnil prap. Jakub Mareš.

Poté policisté šestadvacetiletého muže odvedli ke služebnímu automobilu. Tam se podrobil orientační dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, která vyšla s pozitivním výsledkem. Následně byl předán záchranářům. „Opět se mi prokázalo, že naše práce má smysl, protože když se podaří zachránit lidský život, tak je to samozřejmě příjemné a člověk z toho má obrovskou radost,“ uzavřel prap. Jakub Mareš, kterého doplnil kolega nstržm. Jan Prokš, který u policie slouží teprve necelé dva roky.

Loni v srpnu jsem dokončil kurz Základní odborné přípravy, takže s ničím podobným jsem se zatím nikdy nesetkal. V tu chvíli je to hodně stresující situace. Najednou máte ve své blízkosti člověka, který si chce vzít život a vy musíte udělat všechno proto, abyste mu ho zachránili. Navíc to celé probíhá v obrovské rychlosti. I přesto, že sloužím zatím víceméně krátce, tak i v této situaci mi naskočily věci, které mám udělat. Myslím si, že podobné situace, do kterých se můžeme dostat kdykoliv, jsme velmi dobře připraveni. Těší mě, že to celé dobře dopadlo a že se nám podařilo muže zachránit,“ doplnil nstržm. Jan Prokš.

Pohotovou reakci policistů ocenil i plk. Mgr. Petr Macháček, ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. „Kolegu prap. Jakuba Mareše jsem ocenil už v roce 2017, když prokázal svou profesionalitu při záchranně zraněné dívky. Nyní se dostal do podobně emočně vypjaté situace a opět to zvládl skvěle. Kolega nstržm. Jan Prokš tuto stresující situaci vyřešil také velmi dobře. Oběma jim za to velice děkuji,“ uvedl ředitel.

Zdroj a foto: Policie ČR

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře