Nemocnice Sokolov,

Šestnáct elektricky polohovatelných lůžek a speciální ošetřovatelský vozík pro magnetickou rezonanci pomáhají nově seniorům v sokolovské nemocnici.

Vybavení za milion korun pořídila nemocnice díky finančnímu daru města Sokolov. Právě obyvatelé města a jeho okolí jsou nejčastějšími klienty tohoto zdravotnického zařízení. A protože se v posledních desetiletích prodlužuje průměrný věk, jehož se lidé dožívají, mění se i potřeby pacientů nemocnice.

„Přestože sokolovskou nemocnici provozuje soukromá společnost, považujeme ji takříkajíc za svou. A není to jen proto, že sídlí v našem městě, ale hlavně proto, že spolupráce s nemocnicí je dlouhodobě velmi dobrá a jsme rádi, že ji tady máme. Snažíme se si vzájemně vycházet vstříc, a proto jsme nemocnici rádi podpořili. Zvýší se tak úroveň péče o všechny, kteří služby nemocnice využívají,“ uvedla starostka Renata Oulehlová.

Její slova potvrzuje ředitelka Nemocnice Sokolov Jitka Samáková. “Spolupráce nemocnice a města funguje výborně už roky. Někdy se týká drobností, jindy zcela zásadních projektů, ale vždy má stejný cíl. Zlepšení komfortu a služeb pro pacienty,” uvedla ředitelka.

Podle Samákové mají senioři specifické zdravotní problémy spojené s věkem a jedním z těch hlavních je zhoršená mobilita. To se zdaleka netýká jen schopnosti chůze, ale často i zdánlivě jednoduchých úkonů, jako je sednout si, nebo lehnout v posteli. „Stav po prodělaném onemocnění nebo úrazu pak může tato omezení ještě zhoršit,” vysvětluje ředitelka nemocnice důvody, proč byl dar využit právě na nákup šestnácti elektricky polohovatelných lůžek pro oddělení následné péče.

Většinu jeho pacientů totiž tvoří právě senioři. Nová lůžka přitom mohou pacientům výrazně zvýšit komfort, ale také jeho závislost na personálu. Pokud totiž na běžném lůžku pacient potřeboval upravit polohu, musel zavolat sestru, která postel manuálně upravila. “Nová lůžka jsou vybavená jednoduchým ovladačem, kterým si sami pacienti mohou upravit, zda si chtějí sednout či naopak lehnout, zvednout podhlavník nebo část pod nohami. Pro hůře mobilní pacienty je výhodou také to, že se celé lůžko dá jednoduše snížit, aby se pohodlně a bezpečně, dostali z lůžka a zpět,” dodala ředitelka nemocnice.

Imobilním, nebo hůře mobilním pacientům pak pomůže i ošetřovatelský vozík s příslušenstvím k magnetické rezonanci, který také zakoupen z daru města Sokolov. Běžná přepravní křesla totiž obsahují kovové části a není proto možné s nimi manipulovat v blízkosti přístroje. Běžná manipulace s pacienty a jejich překládání na lůžko přístroje tak byla často extrémně obtížná a namáhavá. To se ale díky daru města také změnilo.

„Pro nás je to úžasná pomoc, protože nyní můžeme pacienty dovézt dovnitř až k přístroji. Což s kovovým lehátkem či vozíkem nebylo technicky možné a pro méně pohyblivé pacienty to bylo velmi obtížné,“ podotkla Regina Černochová, vrchní radiologický asistent. 

Zdroj: Město Sokolov

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře