Slučování strategických projektů ukazuje na jejich špatný výběr, tvrdí krajská opozice
Vedení Karlovarského kraje se na popud expertní komise Ministerstva pro životní prostředí rozhodlo spojit dva vybrané strategické projekty do jednoho. A zatím, co vedení kraje to nazývá efektivním řešením, opozice tvrdí opak a žádá vyškrtnutí obou projektů ze seznamu a ušetřené peníze použít v navazujících tématických výzvách v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci.

Jde o rozhodnutí vedení kraje včlenit činnosti plánované Agentury pro transformaci, která měla mimo jiného pomáhat s efektivnější podporou aktivit v území, do projektu Krajské kulturní a kreativní kanceláře – 4K. Důvodem tohoto rozhodnutí je skutečnost, že mnohé tyto činnosti již na území regionu vznikly z aktivity jiných subjektů a není na ně tedy třeba čerpat stamilionové dotace. 

Opoziční zastupitelka a členka Komise pro Spravedlivou transformaci Gabriela Dostálová (ANO) proto navrhovala úplné vyškrtnutí obou těchto projektů. „Strategické projekty v našem kraji byly špatně a především netransparentně vybrány a kraj tak poprvé narazil na připomínky komise Ministerstva životního prostředí. Proto se nyní toto své pochybení a  problémy snaží schovat pod pojem “efektivní propojení” dvou, pro náš region docela zbytečných strategických projektů. My ale od samého začátku tvrdíme, že strategické projekty jsou netransparentně vybrané, krajští zastupitelé neznají ani všechny podané projekty do této výzvy, nikdy se o nich na zastupitelstvu nevedla diskuze, nehlasovalo se o nich,“ říká opoziční zastupitelka.  

A právě jakési dublování činností, netransparentnost celého procesu transformace a špatný výběr strategických projektů od začátku hlasitě kritizuje krajská opozice. „Navrhovala jsem vyřazení obou těchto projektů právě proto, že tyto činnosti buď již dnes zajišťuje Krajská agentura rozvoje podnikání, Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje a další subjekty. Právě u těchto organizací by šlo popřípadě rozšířit jejich činnost. Náš strukturálně postižený kraj potřebuje především produktivní investice a příchod nových zaměstnavatelů. Snažila jsem se všechny přesvědčit, že ušetřené peníze by se daly použít na některé smysluplnější a pro region přínosnější projekty, které přinesou právě zmiňovaná nová pracovní místa. Bohužel, tato snaha byla marná a byla jsem přehlasována,“ doplňuje Gabriela Dostálová.

Opozice dlouhodobě kritizuje celý proces transformace Karlovarského kraje. Poukazuje na podivný a zastupitelům zcela utajený výběr projektů, absenci veřejné i odborné diskuse, netransparentní proces výběru hodnotitelů, pak samotné hodnocení a mnoho dalšího. „Sporné jsou podle našeho názoru i některé další projekty, které rozhodně nemůžeme považovat za strategické pro rozvoj našeho regionu,“ doplňuje exhejtman Petr Kubis. I on požaduje, aby se celý proces výběru strategických projektů opakoval, nebo aby bylo zastupitelům, jako nejvyššímu orgánu kraje, jasně a srozumitelně vysvětleno, kdo projekty vybíral, kdo je hodnotil a jak je hodnotil.

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře