Senátor Horník chce výstavbou na Rýžovně zničit původní ráz Krušných hor, bojí se místní i turisté

Senátor Horník chce výstavbou na Rýžovně zničit původní ráz Krušných hor, bojí se místní i turisté

Krušné hory jsou právem pokládány za jedno z nejkrásnějších míst Karlovarského kraje a přitahují stále více turistů z celé republiky. V poslední době velmi populární se stává úsek mezi Božím Darem a Horní Blatnou, kde je celá řada turisticky zajímavých lokalit.

Jedním z takových míst je i údolí bývalé obce Rýžovna, které je vyhledávané díky novému pivovaru i romantické vzpomínce na zaniklou obec.

„Horník se kasá, kolik toho pro Boží Dar a hory udělal, ale podívejte se na Klínovec. To je opravdový pomník jeho schopností.“ „Prakticky tady už ani nežije, skoro pořád je v Praze a o region se zajímá jen tehdy, když mu jde o hlasy voličů.

Právě zde plánuje starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN) výstavbu téměř osmdesáti nových domů. To se nelíbí nejen ochráncům přírody, ale i většině místních obyvatel. Jan Horník se zaštituje tím, že výstavba je zde plánována již dvacet let a vrátí se tak život do zaniklé krušnohorské obce. Jeho oponenti argumentují nedávným zařazením území do památek světového dědictví UNESCO a také diskutovaným vyhlášením CHKO Krušné hory. Velké emoce téma vzbuzuje i mezi turisty.

„Je to naprosto šílená představa. Krušné hory každý obdivuje právě proto, jak pusté a na první pohled zcela opuštěné jsou. Proto sem jezdí každý rok stále víc a víc lidí, kteří jsou už unavení z Krkonoš zaplavených resorty a apartmány. To mohl vymyslet jen úplný šílenec, který k horám nemá vztah,“ neskrývá své rozhořčení pan Jiří z Karlových Varů, který podle svých slov do hor jezdí každý víkend na procházky s manželkou.

Obyvatelé okolních obcí i regionu také dávají najevo své obavy z toho, že z plánované horské vesnice, kde by žili lidé trvale, by se stal ubytovací resort pro hosty z Prahy. Jednou z těchto nespokojených je i seniorka Anna z blízkých Abertam, která sleduje vývoj hor za poslední desítky let. „Podívejte se, jak dopadla Loučná pod Klínovcem, nebo samotný Boží Dar. Z původních krásných horských obcí se stal Disneyland, kde prakticky nekontrolovaně roste jeden ošklivý dům za druhým a původní obyvatelé utíkají pryč. Krušné hory přece nesmí být jen místem pro snadný zisk. Opravdu jsou pro vedení Božího Daru důležitější peníze, než příroda?“

Další lidé upozorňují na to, že se božídarský starosta Jan Horník zatím nebyl schopen postarat ani o rekonstrukci hotelového komplexu na Klínovci, který město již delší dobu vlastní. Opuštěný areál chátrá a podle místních tak obyvatel poškozuje obraz nejvyšší hory Krušnohoří a i celého regionu. „Horník se kasá, kolik toho pro Boží Dar a hory udělal, ale podívejte se na Klínovec. To je opravdový pomník jeho schopností,“ říká jeden z obyvatelů Božího Daru. „Prakticky tady už ani nežije, skoro pořád je v Praze a o region se zajímá jen tehdy, když mu jde o hlasy voličů. A zástavba Rýžovny, to je jen vrchol ledovce. Nechápu, jak mu ještě někdo může věřit,“ kroutí hlavou muž.

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře