Program 57. MFF KV je kompletní, Zprávy Karlovarsko
Po nedávno zveřejněném hlavním programu 57. MFF KV (obě soutěžní sekce a Zvláštní uvedení) přišel čas podělit se s fanoušky festivalu i širší veřejností o nesoutěžní část letošního výběru, který dohromady čítá zhruba 140 celovečerních hraných a dokumentárních titulů.

Dlouholetou páteří nesoutěžního programu je oblíbená sekce Horizonty, v níž se i letos skví více než pět desítek filmů, které spolu s kolegy považujeme za nejzajímavější kinematografická zastavení mezi loňskými Benátkami a letošním Cannes. K nejvyhledávanějším budou dozajista patřit vítězové zásadních festivalů jako Byt č. 10-01 (Sundance), Na lodi Adamant (Berlinale) nebo Anatomie pádu (Cannes). Nouzi o zájem nečekáme ani u nových opusů respektovaných mistrů a mistryň, jako jsou Aki Kaurismäki, Wim Wenders, Alice Rohrwacher, Jessica Hausner, Nuri Bilge Ceylan, Marco Bellocchio, Jafar Panahi, Ira Sachs nebo Hirokazu Koreeda.

S péčí vášnivých cinefilů si hýčkáme „klasickou“ sekci Návraty k pramenům. Sto let existence studia Disney si připomeneme jedinečnou projekcí jejich vůbec prvního celovečerního animovaného filmu Sněhurka a sedm trpaslíků (1937). Vedle nově zrestaurovaných pokladů jako Pohrdání (1963) Jeana-Luca Godarda, Maminka a děvka (1973) Jeana Eustache či Ukradené shledání (1988) estonské režisérské ikony Leidy Laius nabídneme exkluzivní kolekci dokumentárních portrétů legend, jako je „kapitán Kirk“ William Shatner (Říkej mi Bille), geniální herecký hurikán a Marcus Aurelius z Gladiátora (Duch Richarda Harrise), renomovaný mistr zvuku (Inža – zvukový mistr Ivo Špalj) a pohříchu nedoceněná osobnost slovenského filmu Eduard Grečner. Jednadevadesátiletý režisér v Karlových Varech osobně uvede nejen svůj nejslavnější snímek Drak se vrací (1967), ale i světovou premiéru dokumentu Pravda je to nejdůležitější, jehož je protagonistou. Nestor československého filmu v něm s entuziasmem líčí svou první návštěvu filmového festivalu v roce 1948, který se tehdy konal nejen v Karlových Varech, ale i v Mariánských Lázních. Po pětasedmdesáti letech tedy přijede zpět do místa, kde se díky magickému setkání s filmem definitivě rozhodl pro kariéru režiséra.

Strhující vzorek filmové historie se i letos probojoval mezi mimořádně populární Půlnoční filmy. Letos uplyne už půlstoletí od dosud neobjasněného skonu nezaměnitelného mistra kung-fu Bruce Leeho, jehož Cesta draka (1972) je vpravdě autorským filmem – „Malý drak“ jej produkoval, napsal, režíroval a samozřejmě ztvárnil hlavní roli. Držet krok s ním bude vedle jiných i Brandon Cronenberg, v jehož hororové komorní sci-fi Infinity Pool si s gustem zahrál Alexander Skarsgård.

A kolega Martin Horyna dodává: „Stálicí programu je i sekce Imagina, která poskytuje prostor radikálním vizím filmového jazyka. Její letošní výběr čítá i čtyři světové a dvě mezinárodní premiéry, které najdeme po boku těch nejosobitějších narativních experimentů uplynulé festivalové sezony včetně tajemně klidného snímku Tu Belgičana Base Devose, který na Berlinale zvítězil v soutěži Encounters.“

Katalog filmů 57. MFF KV – ZDE
Program 57. MFF KV – ZDE

Zdroj a foto: KVIFF

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře