Politika hra poker koalice Kulhanek K21 K5 ODS KDUCSL lidovci hetman

Petr Kulhánek je bezesporu zkušený politický hráč. Jak se lidově říká „umí v tom chodit.“ To ostatně dokazuje i v těchto týdnech, kdy se pokouší o složení nové krajské koalice.

V prvním kole se mu podařilo ze hry vyřadit vítěze voleb hnutí ANO a dokonce získat na svou stranu i jeho bývalé koaliční partnery. Tedy Piráty, ODS a Místní (dříve HNHRM). Představitelé ANO teď v podstatě jen přihlíží a mohou doufat, že „kardinál Richelieu“ karlovarské politiky Kulhánek udělá chybu.

Karty jsou rozdány a nejvyšší má teď v ruce koalice 21 (STAN, Piráti, SNK1, Místní a jeden zastupitel zvolený za VOK), ale trumfy to nejsou. Bohatá koaliční nevěsta ODS/KDU-ČSL (tzv K5) může hrát taky vysoko a Kulhánek si je silné pozice K5 vědom. Právě proto před týdnem zveřejnil STAN a blok 21  nabídku (ústupek) učiněnou koalici ODS/KDU-ČSL na obsazení postu hejtmana.

Mělo to budit dojem, že ustoupí požadavku koalice K5, která na postu hejtmana trvala a velkoryse jim tuto pozici přenechá. Ale nebyl by to Kulhánek, který do hezky zabaleného dárečku nepřibalil trojského koně. Ten se skrýval v podobě oné nabídky, která byla učiněna výhradně osobě paní Olgy Halákové, členky KDU-ČSL. Není totiž obvyklé, aby si budoucí partneři dělali vzájemně kádrovou politiku a určovali, kdo bude nebo nebude zastávat tu či onu pozici.

O to se ale Kulhánek asi nepokoušel. Šlo zřejmě o pozvánku k vyjednávacímu stolu určenou výhradně pro KDU-ČSL a o pokus rozbít prozatím pevnou koalici K5. Kulhánkovi k ustavení 23 členné koalice totiž stačí i hlasy lidovců, kteří s ním navíc v minulých volbách kandidovali na jedné kandidátce a tvořili společný zastupitelský klub.

Tímto krokem chtěl Kulhánek nejspíš vyvolat pnutí uvnitř ODS a koalice K5. S velkou pravděpodobností se dalo předpokládat, že ODS takovou nabídku nepřijme a nepotlačí vlastní politické ambice. Tak by mohl vzniknout konflikt uvnitř ODS/KDU-ČSL, který vyústí rozchodem těchto partnerů. Kulhánek by tak získal potřebné dva hlasy a mohl ustavit koalici bez „zlobivé“ ODS.

Stalo se ovšem to s čím nikdo moc nepočítal a nejméně Kulhánek. ODS nabídku akceptovala a podpořila nominaci v osobě paní Olgy Halákové na post hejtmana. Zda šlo ze strany ODS výhradně o pragmatický krok k udržení jednoty, nebo uznala vyšší kvality koaličního kandidáta můžeme jen spekulovat.

Vyjednavači se včera opět nedohodli

Verze obou táborů se v hodnocení příčin liší. Ovšem lze jen stěží uvěřit, že se oba tábory nedohodly pouze na existenci pozice uvolněného radního či zastupitele ve prospěch ODS. Kolují totiž informace, že o pozicích uvolněných zastupitelů (velmi dobře honorovaná funkce) je Kulhánek ochoten jednat výhradně směrem ke členům jeho bloku K21. To ale nedává z hlediska vyjednávací strategie žádný smysl. Tedy pokud onou strategií nemá být nedohoda.

Spíš jde o další pokus rozklížit jednotu koalice ODS/KDU-ČSL. Z pohledu lidovců se totiž naskytla mimořádná šance na dobití politických pozic, které v kraji doposud nikdy nezískali. Bude tedy navýsost zajímavé sledovat další vývoj událostí.

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře