Nemocnice Cheb má nový počítačový tomograf
V rámci přestavby chebské nemocnice dochází také k modernizaci a obnově přístrojového vybavení. Radiologické oddělení má nyní k dispozici nový počítačový tomograf (CT).

Radiologické oddělení Nemocnice Cheb vyšetří ročně v průměru 5700 pacientů na počítačovém tomografu. Mezi nejčastější vyšetření patří CT mozku, páteře, následuje CT břicha a plic. Mezi méně častá, ale neméně důležitá vyšetření, patří angiografie cévního systému – hlavně plicních tepen při emboliích a karotid (krčních tepen s tepnami mozku u mozkových příhod).

Pacienti zde podstupují také angiografická vyšetření dolních končetin (zobrazení cév – tepen a žil). U těchto vyšetření hraje důležitou roli kvalitní vyšetřovací i rekonstrukční software poskytující lepší výsledky. „Zásadní rozdíl staré versus nové CT je jednoznačně v technických a softwarových parametrech, díky kterým pak dochází ke kvalitnějšímu zpracování nasbíraných dat při vyšetření,“ potvrdil zástupce primáře chebského radiologického oddělení Martin Trpák.

Právě kvalita obrazu je jednou z předností nového přístroje. Díky rozšíření počtu řad detektorů z 64 na 128 lze všechna vyšetření provádět v kratším čase a zároveň s nižší dávkou rentgenového záření na pacienta.

Výměna CT a jeho instalace do stávajících prostor radiologického pracoviště trvala pouhých 23 dní. Vyžádala si drobné stavební úpravy podlah či odstranění naváděcích laserů, které sloužily primárně pro vyšetření onkologických pacientů. 

„Lasery pro onkologická vyšetření již u tohoto přístroje nejsou zapotřebí. Menší plánovací CT s lasery je totiž umístěn přímo na onkologii v pavilonu C,“ vysvětlil provozně-technický ředitel KKN a.s. Martin Čvančara. Tomograf byl financován z EU fondů, respektive prostřednictvím 98. výzvy REACT-EU a jeho pořizovací cena byla více než  24 milionů.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje, foto ilustrační

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře