Ukrajina Dombas valka rusky separatista scaled

Novinky.cz přinesly zprávu, že mladík z Karlovarska válčil několik měsíců na východě Ukrajiny po boku ruských separatistů. Po svém návratu skončil Lukáš N. (26) na psychiatrii, aby se zbavil nočních můr z hrůzných zážitků. Měl spáchat zločin teroristického útoku, u něhož je trestní sazba 12 až 20 let. Žalobce Martin Bílý pro něj navrhuje 16letý trest.

Podle policejního spisu odjel v červenci 2015 do Donbaské oblasti, kde se aktivně zapojil do činnosti protivládních skupin, které bojovými akcemi usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státu, takzvané Doněcké lidové republiky.

„Po příjezdu se nechal vyškolit, vyzbrojit a vystrojit ozbrojenými složkami separatistických struktur a následně se podílel na různých vojenských úkolech jako práce v rozvědce, strážní služba a hlídkování v určených oblastech. Rovněž se zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami se záměrem jim způsobit zranění či smrt. A takto na Ukrajině působil do ledna 2016,“ je napsáno v obžalobě, do které mělo Právo možnost nahlédnout.

Státní zástupce je přesvědčen, že Lukáš N. odjel do oblasti Donbasu záměrně, aby se mohl aktivně zapojit v řadách separatistických skupin do bojových akcí proti vládním vojskům s cílem odtrhnout toto území od zbytku Ukrajiny.

„Ztotožnil se s jejich idejemi, a proto za ně také bojoval,“ uvádí dále obžaloba. Podle státního zástupce lze tyto ozbrojené skupiny působící na východě Ukrajiny charakterizovat jako kvazivojenský organizovaný útvar zaměřený na soustavné, organizované a dlouhodobé páchání násilné trestné činnosti, která svým charakterem odpovídá definici teroristického útoku.

Zdroj a více informací na: https://www.novinky.cz/

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře