Hejtman Kulhánek: Slíbím cokoli, ale nesplním nic

Ten kdo si myslel, že potom, co se v kraji podaří sestavit většinovou koalici, tak ustanou rozmíšky mezi politiky, tak se hluboce zmýlil. Opak je pravdou. Alespoň tomu nasvědčují události posledních dní.

Do sporu se krajští zastupitelé dostali opět kvůli rozpočtu na letošní rok. Ostrá výměna názorů mezi bývalou hejtmankou a poslankyní Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) a hejtmanem Petrem Kulhánkem (KOA/STAN) provázela nejen pondělní mimořádné krajské zastupitelstvo. Přesunula se i na sociální sítě.

Jana Mračková Vildumetzová se k rozpočtu a jednání koalice velmi razantně vyjádřila na svém facebookovém profilu

Tohle si neumím vysvětlit. Dělá si z nás vedení kraje legraci? Užili si vánoční volno a potřeby kraje, který je v rozpočtovém provizoriu, odsunuli až na druhou kolej? Opovrhují lidmi i opozicí!? Pojďme si to shrnout!!

21. prosince jsme měli zastupitelstvo, kde jsme bojovali za to, aby měl kraj schválený rozpočet na rok 2021. Aby bylo jasno, náš Karlovarský kraj je bez rozpočtu velmi omezený, nesmíte realizovat žádné investice, prakticky nemůžete vůbec nic. Vedení kraje slibovalo, že se rozpočet schválí v lednu. Pak ale přišel hejtman s tím, že to bude až v únoru. Asi se mu a jeho kolegům na konci roku moc nehodilo chodit do práce. Nevím?! Ale nehodlám se s tím smířit.

Je přeci nutné vyhlásit dotační programy pro skupiny lidí, kteří dělají záslužnou činnost pro kraj. Hasiči, záchranáři, zdravotníci, starostové měst a obcí, sportovci, včelaři, myslivci… Vždyť v loňském roce tyto skupiny mohly o krajské dotace začít žádat již v lednu, nyní ani nevědí, jaké tituly a s jakou finanční částkou kraj vlastně vyhlásí.

Když jsme podle zákona o svolání zastupitelstva požádali, aby se rozpočet schválil dříve, a 30.prosince dorazila pozvánka, zadoufali jsme, že se něco bude konečně dít. Po Novém roce nás určitě budou kontaktovat a konečně chtít řešit rozpočet, říkali jsme si. Podle poslední reakce hejtmana ale zjišťujeme, že nebude nic, jen si stěžuje. Takže to vypadá, že pondělní zastupitelstvo je sice svolané, ale hejtman a vedení kraje nebudou chtít nic řešit ani schvalovat. Neuvěřitelné je, že dle slov hejtmana je pondělní zastupitelstvo, které se má rozpočtem a dotačními tituly zabývat, ztrátou času. 

Pojďme si ale společně připomenout nedávnou minulost, schválně si přečtěte, co ještě nedávno, v roce 2018, říkal Petr Kulhánek o rozpočtovém provizoriu: “Rozpočtové provizorium s sebou samozřejmě nese řadu obtíží a nevím, jestli někdo z vás studoval, co všechno to pro město znamená ve vztahu k výdajům nebo ke schvalování dotačních titulů pod různými termíny. Tímto rozhodnutím jdete naopak proti tomuto záměru, tím brzdíte Karlovy Vary a to nejen na dobu, než schválíte rozpočet v lednu. Ty důsledky a konsekvence jsou samozřejmě daleko delší.” (Petr Kulhánek na zastupitelstvu města Karlovy Vary, 13. 11. 2018)

A Jana Mračková Vildumetzová na svém facebookovém profilu pokračuje dál a kritikou opět nešetří.

Historicky poprvé má náš kraj 4 placené uvolněné zastupitele, kteří náš kraj stojí cca 10 milionů ročně, historicky poprvé je náš kraj v rozpočtovém provizoriu a historicky poprvé si dnes krajští zastupitelé neschválili program jednání zastupitelstva. 

Krajská koalice, ani přes naléhavé apely 20 opozičních zastupitelů (44% všech zastupitelů), neodhlasovala dnešní program Zastupitelstva Karlovarského kraje. 

Na programu zastupitelstva přitom byly pro kraj tak důležité body jako jsou informace o aktuální neutěšené kovidové situaci v našem kraji a stavu Karlovarské krajské nemocnice ve vztahu k současné kovidové situaci a o očkování proti kovidu, dále rozpočet kraje na rok 2021 či vyhlášení dotačních programů na rok 2021.Nemohli jsem jinak, než na závěr zasedání sdělit své pocity: „Jste arogance moci a jsme opravdu velmi smutní, za jaký konec jste vládnutí v našem kraji vzali.” zakončila svůj ostrý příspěvek poslankyně Vildumetzová.

Hejtman Kulhánek ale trvá stále na tom, že rozpočet projedná zastupitelstvo až 1. února. „V původním rozpočtu dosahoval schodek minus 151 milionů, ovšem po započtení daňového balíčku ve výši minus 79 milionů by se jednalo o celkový provozní schodek 230 milionů. Schodek ale chceme stáhnout na 64 miliony,“ zdůvodnil průtahy hejtman Kulhánek.

Zdroj: Facebook

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře