Lékaři v Karlovarském kraji mohou již předepsat Bamlanivimab
Pro pacienty s onemocněním COVID-19 je v Karlovarském kraji k nyní dispozici přípravek Bamlanivimab. Na základě indikace ošetřujícím lékařem ho mohou aplikovat formou infuze v Karlovarské krajské nemocnici v Karlových Varech a v Chebu. V žádném případě však není možné, aby pacient přišel sám přímo do nemocnice a dožadoval se podání tohoto léku.

V případě přípravku Bamlanivimab jde o neregistrovaný léčivý přípravek, u kterého je ministerstvem zdravotnictví přesně stanoven postup, za kterého je možná jeho indikace. Je totiž určen pacientům s vysokým rizikem zhoršení klinického stavu. “Typicky jde například o pacienty po transplantaci orgánů, onkologické pacienty, nebo osoby s chronickou obstrukční chorobou či plicní hypertenzí,” vysvětluje lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice MUDr. Dagmar Uhlíková.

Pacient musí být v lehkém stavu onemocnění covid-19, kdy nevyžaduje hospitalizaci nebo léčebné podávání kyslíku. Zároveň nesmí mít potíže déle, než sedm dnů. “I proto je nutné, aby aplikaci indikoval pouze praktický lékař, který zná stav svého pacienta, umí ho odpovídajícím způsobem vyhodnotit a také posoudit, jestli je pro pacienta vhodná indikace právě tohoto přípravku,“ dodala Uhlíková.

Dostupnost přípravku Bamlanivimab je v našem regionu pro rizikové pacienty skutečně klíčová. Aby byla dostupnost co nejvyšší, bude proto, vedle krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu, podáván pacientům také v Sokolově. „Kraj rozeslal praktickým lékařům v regionu potřebné informace o tom, jak a komu tento přípravek indikovat tak, aby byl dostupný všem pacientům, kteří ho skutečně potřebují,“ poznamenal MUDr. Josef März, krajský zastupitel pro oblast zdravotnictví.

Nezbytnou podmínkou pro podání neregistrovaného léčiva je seznámení pacienta s přínosem léčby možnými nežádoucími účinky a jeho písemný souhlas. Léčivý přípravek je následně možné podávat pouze u poskytovatele služeb lůžkové péče, což je v případě našeho kraje Karlovarská krajská nemocnice. Ta zřídila pro podávání tohoto přípravku samostatný stacionář, v pavilonu B v rámci covidové jednotky kožního oddělení.

Důležité je, aby pacient, který je praktickým lékařem indikován k podání přípravku Bamlanivimab a předem objednán k jeho podání, zamířil z domova pouze přímo do této stacionáře, a nepohyboval se z důvodu zamezení rizika přenosu kdekoliv jinde na veřejnosti. Pacient také musí počítat s tím, že po podání infuze je nutné na místě setrvat ještě nejméně šedesát minut.

Zdroj: Město Sokolov

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře